Liverpoolin luottopelaaja hehkuttaa Arne Slotin uskomatonta sisääntuloa – vertasi Jürgen Kloppiin
Andrew Robertson on innoissaan Arne Slotin menestyksekkäästä alusta Liverpoolin peräsimessä. Hollantilaisluotsi on täyttänyt Jürgen Kloppin saappaat vakuuttavalla tavalla.
Feyenoordista Hollannista hankittu Slot on johdattamassa Liverpoolin Valioliigan mestariksi. Liverpool pitää sarjan kärkipaikkaa hallussaan 12 pistettä Arsenalin edellä.
Viime kauden jälkeen Liverpoolista poistunut Klopp viihtyi seurassa yhdeksän vuotta saavuttuaan syksyllä 2015. Robertsonin mukaan seuran sisällä vakuututtiin nopeasti Slotin valmiudesta jatkamaan edeltäjänsä menestystyötä.
– Hän on ottanut seuran haltuunsa kuin luonnostaan. Se oli niin saumaton siirtymä, ettei monikaan odottanut sellaista seuran ulkopuolella, Robertson hehkutti Mail Sportille.
– Me osasimme odottaa sitä seuran sisällä, erityisesti ensimmäisten tapaamisten, puheluiden ja kesän tapahtumien jälkeen hänen kanssaan.
– Hän on taktisesti todella hyvä, mutta hän on myös sitä persoonana ja eroaa hiukan Jürgenistä. Saksalaisilla ja hollantilaisilla on mielestäni hieman eroavaisuuksia, mutta on ollut hienoa nähdä erilainen persoona seurassa. Hän on esiintynyt tähän mennessä edukseen ja toivottavasti se tulee näkymään menestyksen muodossa.
Robertson voitti Kloppin alaisuudessa Liverpoolissa muun muassa Valioliigan ja Mestarien liigan. Laitapuolustaja muistelee menestysaikoja pitkäaikaisen valmentajansa kanssa lämmöllä.
– Jürgen Klopp oli ilmiömäinen. Hän kohteli meitä kuin omia poikiaan. Jos sinulla oli jotain ongelmia, hän oli ensimmäisenä tarkastamassa vointisi, Robertson kertoi.
– Me olemme kokeneet saman tällä kaudella Slotin kanssa. Uskon että tämä ominaisuus tekee heistä niin hyviä valmentajia. Pelaajat voivat tukeutua heihin niin hyvinä kuin vaikeampina hetkinä.
Liverpool kohtaa seuraavaksi Valioliigassa kotona Evertonin maajoukkuetauon jälkeen huhtikuun toinen päivä. The Reds ei ole enää mukana muissa turnauksissa pudottuaan sekä Mestarien liigasta että FA Cupista.
LUE MYÖS!
- Uusi ennätys rikki – Max Dowman, 16, teki kaksi maalia liigacupissa
- Espanjassa noustiin Bobby Charltonin historiallisiin lukemiin
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Romano: tässä on Yves Bissouman uusi seura
- Lähde: Kaksi suurseuraa Arsenalin laitahyökkääjän perässä
- Jamie Carragher nimesi Valioliiga-historian parhaat wingbackit
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Jamie Carragher nimesi Valioliiga-historian parhaat wingbackit