Ennakkopaketti Eurooppa-liigan finaaliin Manchester United-Tottenham: Mistä näet pelin, poissaolijat ja arvioidut avauskokoonpanot
Manchester United ja Tottenham iskevät keskiviikkoiltana yhteen Eurooppa-liigan finaalissa. Finaali pelataan Bilbaossa. Ottelu potkaistaan käyntiin Suomen aikaa klo 22.00.
Manchester United ja Tottenham lähtevät samanlaisista asemista finaaliin.
Kummankin kausi Valioliigan puolella on ollut suorastaan fiaskomainen. Manchester United on 16. sijalla ja Tottenham sijan alempana, joten kumpikin tarvitsee finaalista voiton edetäkseen ensi kaudeksi Mestarien liigaan. Jo nyt on selvää, että jompi kumpi jää kokonaan ulos ensi kauden europeleistä.
Toistaiseksi kumpikaan ei ole ylittänyt 40 pisteen rajaa Valioliigassa. Mestaruuden voittanut Liverpool on kerännyt yksikseen enemmän pisteitä sarjassa kuin Manchester United ja Tottenham yhteensä.
Manchester United eteni finaaliin voitettuaan välierissä Athleticin yhteismaalein 7-1. Tottenham kaatoi välierissä norjalaisen Bodø/Glimtin 5-1.
Tottenham on metsästänyt pokaalia jo vuosikausia. Se on voittanut edellisen pokaalinsa keväällä 2008, kun se kaatoi Chelsean Liigacupin finaalissa. Teemu Tainio edusti tuolloin Tottenhamia. Tottenham on pelannut sen jälkeen muutamissa finaaleissa, mutta pokaalit ovat jääneet käsien ulottumattomiin.
Manchester Unitedin päävalmentaja Rúben Amorim sanoi finaalin alla, ettei Eurooppa-liigan voitto muuttaisi surkeaa kautta juurikaan sen paremmaksi, mutta myönsi, että paikka Mestarien liigassa vaikuttaisi hyvin positiivisesti kesän siirtoikkunaan. Tottenham-luotsi Ange Postecoglou sen sijaan ilmoitti, että Eurooppa-liigan voitto tekisi kaudesta huippuonnistuneen.
Poissaolijat
Manchester United: Lisandro Martínez, Matthijs de Ligt
Tottenham: Dejan Kulusevski, Radu Dragusin, James Maddison, Lucas Bergvall, Dane Scarlett
Arvioidut avauskokoonpanot
Manchester United: Onana; Yoro, Maguire, Shaw; Mazraoui, Casemiro, Ugarte, Dorgu; Garnacho, Fernandes, Højlund
Tottenham: Vicario; Porro, Romero, van de Ven, Udogie; Sarr, Bentancur, Bissouma; Johnson, Solanke, Son
Televisiointi
Viaplay televisioi finaalin. Viaplayn lähetys käynnistyy klo 21.15, eli 45 minuuttia ennen aloitusvihellystä. Ville Kuusinen selostaa pelin.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- BBC: West Ham haluaa Chelsean maalivahdin
- Sky: Juventus kiinnostunut Crystal Palacen maalitykistä
- Telegraph: Chelsea etsii uutta puolustajaa tammikuun siirtoikkunassa
- L’Équipe: PSG kiinnostunut Chelsean avainpelaajasta
- Atlético etsii korvaajaa Conor Gallagerhille – haluaa Wolverhamptonin pelaajan
- Manchester Cityn maalivahti herättää kiinnostusta Italiassa
- Manchester Unitedin toppari harkitsi lopettavansa pelaajauransa: ”Sanoin, että nyt riittää”
- Huh huh: Liam Roseniorin neronleimaus teki Chelsean ja Arsenalin välierästä trillerin
- Tottenham täräytti tiskiin ison hankinnan!
- Tottenhamissa myllertää – johtohahmo ulos
- Manchester Unitedin toppari harkitsi lopettavansa pelaajauransa: ”Sanoin, että nyt riittää”
- BBC: West Ham haluaa Chelsean maalivahdin
- Yllättävä kauppa siirtomarkkinoilla: Valioliigan kärkipään seura päästää maajoukkuehyökkääjän menemään
- Huh huh: Liam Roseniorin neronleimaus teki Chelsean ja Arsenalin välierästä trillerin
- L’Équipe: PSG kiinnostunut Chelsean avainpelaajasta
- Sky: Juventus kiinnostunut Crystal Palacen maalitykistä
- Telegraph: Chelsea etsii uutta puolustajaa tammikuun siirtoikkunassa
- Tottenham täräytti tiskiin ison hankinnan!
- Athletic: Ole Gunnar Solskjær pettyi Manchester Unitedin ratkaisuun
- Manchester Cityn maalivahti herättää kiinnostusta Italiassa