Teemu Pukki kehui Virgil van Dijkia ennen odotettua jälleennäkemistä – paljasti hauskan yksityiskohdan Liverpool-kohtaamisista: ”Se oli jotenkin helppoa, kun tunsi hänet”
HELSINKI. Teemu Pukki odottaa Virgil van Dijkin jälleennäkemistä Huuhkajien MM-karsintojen kotiavauksessa Hollantia vastaan. Liverpoolin ja Hollannin A-maajoukkueen kapteeni on tullut suomalaishyökkääjälle tutuksi vuosien varrella.
Pukki, 35, ja Van Dijk, 33, pelasivat lyhyen ajan yhdessä Celticissä 2010-luvun alussa. Suomalaishyökkääjä pääsi kohtaamaan Liverpoolin topparitähden myös useaan otteeseen vastapuolen paidassa Norwichin kahdella kaudella Valioliigassa.
– Van Dijkin kanssa pelasin silloin Celticissä vuoden. Hän on tosi hyvä ja mukava tyyppi, Pukki kehui Huuhkajien mediatilaisuudessa keskiviikkona.
– Hän on kokonaisvaltaisesti oikeastaan kaikessa hyvä. Muistan itsekin, kun Liverpoolia vastaan pelasimme, että enemmän menin ehkä sen toisen topparin kautta.
Pukki edusti Norwichia yhteensä 210 kilpailullisessa ottelussa vuosina 2018-2023. Huuhkajat-tähti oli nostamassa Kanarialinnut kahdesti Valioliigaan ja takoi 88 maalia.
Pukki mainitsi lähipiiriinsä kuuluvan runsaasti Liverpool-faneja, joten paitavaihdokset van Dijkin kanssa käytettiin hyväksi aina mahdollisuuden tullessa.
– Kun Norwichin kanssa Liverpoolia vastaan pelattiin, niin muutama paidanvaihdos tapahtui hänen kanssaan. Suomessa on paljon kavereita, jotka ovat Liverpool-faneja. Yhden otin itselle ja muutama meni jollekin tutulle. Se oli jotenkin helppoa Liverpoolista, kun tunsin hänet.
Suomi kohtaa Hollannin MM-karsintojen kotiavauksessaan kesäkuun seitsemäs päivä lauantaina. Puola tulee vieraaksi kolme päivää myöhemmin tiistaina.
Joni Ahokas
X: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Crystal Palace etsii uutta päävalmentajaa ensi kaudeksi – käänsi katseensa Espanjaan
- Athletic: Pep Guardiola saattaa jättää Manchester Cityn kesällä – seura etsii korvaajaa
- Gary Neville vertasi Mohamed Salah’n ulostuloa Cristiano Ronaldon puhuttaneeseen haastatteluun
- Enzo Maresca vahvisti: Chelsean luottopelaaja sai lihasvamman
- ”Tämä on heille tärkeä peli” – Näin Oliver Glasner analysoi KuPSia
- Dimitar Berbatov analysoi Manchester Unitedin ongelmia: ”Vaikka pelaamme viiden linjalla…”
- Liigacupin välieräparit arvottu
- Lisäajan voittomaali vei Newcastlen liigacupin välieriin – Manchester City kaatoi Brentfordin
- Uusi paljastus Bruno Fernandesin kohuhaastattelusta
- ESPN: Valioliiga-tähti Antoine Semenyolle on ottajia jonoksi asti tammikuussa
- Lisäajan voittomaali vei Newcastlen liigacupin välieriin – Manchester City kaatoi Brentfordin
- Liigacupin välieräparit arvottu
- Uusi paljastus Bruno Fernandesin kohuhaastattelusta
- ESPN: Valioliiga-tähti Antoine Semenyolle on ottajia jonoksi asti tammikuussa
- Bruno Fernandesin kommentit lähtivät leviämään – kritisoi Manchester Unitedia
- Dimitar Berbatov analysoi Manchester Unitedin ongelmia: ”Vaikka pelaamme viiden linjalla…”
- Ex-liigaluotsi Brendan Rodgers löysi uuden työpaikan
- Daily Mail: Manchester United tulossa Suomeen?
- ”Tämä on heille tärkeä peli” – Näin Oliver Glasner analysoi KuPSia
- Chelsea eteni välieriin