Rúben Neves jakoi koskettavat sanat Diogo Jotan muistolle – Cristiano Ronaldo hämillään tragediasta: ”Tässä ei ole mitään järkeä”

Traagisesti menehtynyttä Diogo Jotaa ollaan muisteltu laajalti jalkapallomaailmassa. Liverpoolin hyökkääjä kuoli veljensä André Silvan kanssa auto-onnettomuudessa varhain torstai-aamuna.
Jotan, 28, ja hänen veljensä Silvan, 26, kuljettama Lamborghni-merkkinen auto suistui moottoritieltä Zamoran alueella Espanjassa ja syttyi liekkeihin. Espanjalaismedian tietojen mukaan auton rengas olisi puhjennut ohitustilanteessa onnettomuuden tapahtuessa.
Liverpool ei tässä vaiheessa kommentoi Jotan poismenoa. Seura toivoi tiedotteessaan, että heidän pelaajansa perheen ja lähipiirin yksityisyyttä kunnioitettaisiin suruaikana.
Jotaa on muisteltu laajalti Englannissa ja Portugalissa. Portugalin jalkapalloliitto on pyytänyt UEFA:lta hiljaista hetkeä ennen naisten EM-kisojen avausottelua Espanjaa vastaan Sveitsissä tänä iltana.
Useat jalkapallomaailman vaikuttajat ja entiset pelitoverit ovat kunnioittaneet Jotan muistoa sosiaalisessa mediassa. Muun muassa Manchester United -legendat Gary Neville ja Rio Ferdinand välittivät osanottonsa pikaviestipalvelu X:ssä.
– Sydäntäsärkevää. Myötätuntoni ja rukoukseni ovat Diogo Jotan ja André Silvan perheiden ja ystävien luona, Ferdinand kirjoitti.
Wolverhamptonin entinen kapteeni Rúben Neves vietti Jotan kanssa pitkän taipaleen yhdessä. Nykyisin Saudi-Arabiassa Al Hilalia edustava Neves ja Jota nousivat Wolvesin kanssa yhdessä Valioliigaan keväällä 2018. Seurauran lisäksi kaksikon polut kohtasivat Portugalin maajoukkueessa.
Neves ja Jota voittivat yhdessä Kansojen liigan kesäkuussa. Espanja kaatui tuolloin finaalissa Liverpoolin hyökkääjän elämän viimeiseksi jääneessä ottelussa.
– Sitä sanotaan, että ihmisen menettää vain, kun unohdat heidät. Minä en tule koskaan unohtamaan sinua! Neves kunnioitti ystäväänsä Instragramissaan.
Nevesin lisäksi Portugalin A-maajoukkueen kapteeni Cristiano Ronaldo ilmaisi osanottonsa sosiaalisessa mediassa. Jota oli mennyt pitkäaikaisen kumppaninsa Rute Cardoson kanssa naimisiin kesäkuun lopussa vain päiviä ennen onnettomuutta.
Pariskunnalla oli myös kolme pientä lasta.
– Tässä ei ole mitään järkeä. Olimme vasta yhdessä maajoukkueessa ja menit vasta naimisiin. Välitän osanottoni perheellesi, vaimollesi ja lapsillesi. Tiedän, että tulet olemaan aina heidän kanssaan. Levätkää rauhassa Diogo ja André. Me tulemme kaikki kaipaamaan teitä, Ronaldo kommentoi.
Jota siirtyi Liverpooliin Wolverhamptonista syyskuussa 2020. Portugalilaishyökkääjä takoi 182 otteluun 65 maalia seurassa ja syötti 26.
Jota voitti Liverpoolin kanssa Valioliigan mestaruuden keväällä 2025. Hyökkääjä pelasi yhteensä 190 ottelua Valioliigassa Wolvesissa ja Liverpoolissa.
LUE MYÖS!
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Polvivamma pitää Martin Ødegaardin viikkoja sivussa
- Yllätysveto – Englannin 33-vuotias ex-maajoukkuemies päävalmentajaksi
- Erling Haaland palaa Manchester Cityn riveihin ”etupeltoon”
- Liverpool-tähti otettiin varotoimenpiteenä sivuun Huuhkajia vastaan
- Harry Maguire valmis hylkäämään puolen miljoonan viikkopalkan jatkaakseen Unitedissa
- Erling Haaland hurjana: Epäonnistui rangaistuspotkusta – takoi silti hattutempun
- Jack Wilshere ehdolla entisen Valioliiga-seuran käskyttäjäksi
- Kyle Walker kommentoi lähtöään Man Citystä: ”Olin ensimmäistä kertaa urallani itsekäs”
- Tottenhamin kiikarissa kilpailijan hyökkääjä
- Liverpoolin Ibrahima Konatén maajoukkuekomennus jäi kesken
- Polvivamma pitää Martin Ødegaardin viikkoja sivussa
- Yllätysveto – Englannin 33-vuotias ex-maajoukkuemies päävalmentajaksi
- Harry Maguire valmis hylkäämään puolen miljoonan viikkopalkan jatkaakseen Unitedissa
- Liverpool-tähti otettiin varotoimenpiteenä sivuun Huuhkajia vastaan
- Erling Haaland palaa Manchester Cityn riveihin ”etupeltoon”
- Erling Haaland hurjana: Epäonnistui rangaistuspotkusta – takoi silti hattutempun
- Kyle Walker kommentoi lähtöään Man Citystä: ”Olin ensimmäistä kertaa urallani itsekäs”
- Manchester Unitedin kaksikko toivoo vastauksia seuralta ennen tammikuun siirtoikkunaa
- Liverpoolin Ibrahima Konatén maajoukkuekomennus jäi kesken
- Jack Wilshere ehdolla entisen Valioliiga-seuran käskyttäjäksi