Brighton ja West Ham United pelasivat sunnuntaina 1–1-tasapelin Brightonin kotikentällä Amex Stadiumilla. Brighton ja Georginio Rutter laittoivat loppulukemat taululle ottelun lisäajalla. West Hamin managerin, Nuno Espírito Santon, mielestä maali olisi kuitenkin pitänyt hylätä.

Videotuomari tarkasteli Brightonin tasoitusmaalia pitkään nauhalta. Brighton-pelaaja Charalampos Kostoulasin kenkä vaikutti osuneen Konstantinos Mavropanosia päähän tai lähelle sitä ennen maalia. Tästä pallo oli kimpoillut Rutteria käteen ennen kuin hän painoi pallon West Hamin verkkoon.

West Hamin sijoitus sarjataulukossa
#JoukkueOVTHMP
16Leeds1543819-2915
17Nottingham1543814-2515
18West Ham1534817-2913
19Burnley BUR15311116-3010
20Wolverhampton Wolves1402127-292

Valioliiga julkaisi tiedotteen, jonka mukaan Rutter ei tarkoituksella koskenut kädellään palloon. Tiedotteessa ei mainittu Kostoulasin mahdollista rikettä saksipotkuyrityksessä. BBC:n mukaan rikkeen olisi pitänyt olla selvempi, jotta videotuomari olisi puuttunut siihen.

Nuno oli ottelun jälkeen täysin eri mieltä.

– Se oli päivänselvä [tilanne]. Ei ole kyse siitä, että se ”vaikutti” [rikkeeltä] — se oli päivänselvä. Näin sen, kaikki näkivät sen. Emme voi ymmärtää, miten he antoivat siitä maalin, Nuno avautui.

– Kaikki näkivät sen. On vaikeaa hyväksyä tätä, todella vaikeaa.

Erotuomarilegenda Keith Hackett, joka tuomitsi Englannin pääsarjassa vuodesta 1976 vuoteen 1994, oli Nunon kanssa samalla kannalla West Ham Zonelle antamassaan haastattelussa:

– Maali olisi selvästi pitänyt hylätä. Kenkä kävi saksipotkuyrityksessä liian lähellä vastustajan päätä.

– Se oli vaarallista. Olen yllättynyt, että VAR-tarkistuksen jälkeen sen annetiin [jäädä voimaan], Hackett linjasi.

Hackett on viheltänyt pilliinsä Tottenhamin ja Manchester Cityn välisessä ottelussa vuonna 1981. Kuva: All Over Press.

LUE MYÖS: