Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa
Arsenal nousi lauantaina takaisin Valioliigan kärkipaikalle.
Pep Guardiolan Manchester City ehti napata aiemmin lauantaina kärkipaikan muutamaksi tunniksi itselleen voitettuaan vieraskentällä Nottingham Forestin 2-1.
Arsenal vastasi huutoon, voitti Brightonin niin ikään 2-1, ja nousi kahden pisteen erolla Valioliigan kärkeen. Arsenal on hävinnyt kuluvalla sarjakaudella vain kahdesti.
Martin Ødegaard iski pelin avausmaalin 14. minuutilla. Ødegaard sai pallon itselleen boksin ulkopuolella ja laukoi sen tarkasti alakulmaan. Voittomaali nähtiin toisen jakson alussa, kun Brighton-hyökkääjä Georginio Rutter ohjasi pallon omaan maaliin.
Brightonin kavennusmaali syntyi tunnin pelin jälkeen. Pallo kimposi tolpasta Diego Gómezille, joka tälläsi sen tyhjään maaliin.
Toisaalla Liverpool nappasi 2-1-voiton Wolverhamptonista. Ryan Gravenberch ja Florian Wirtz vastasivat Liverpoolin maaleista. Maali oli syksyn mittaan huomattavaa kritiikkiä saaneelle Wirtzille Liverpool-uran ensimmäinen.
Fulham kaatoi paikallisottelussa West Hamin 1-0. Raúl Jiménez iski ottelun ainokaisen 85. minuutilla. Brentford voitti Bournemouthin tyylipuhtaasti 4-1, ja Burnley ja Everton päätyivät sen sijaan maalittomaan tasapeliin.
Chelsea ja Aston Villa iskevät yhteen lauantai-illan viimeisessä ottelussa. Ottelu käynnistyy klo 19.30.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- Manchester City nousi Valioliigan kärkipaikalle
- Kai Havertz lähenee pelikuntoa – mukana jo tänään?
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita