Marcus Rashfordin lainasopimus Barcelonan kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen.

Lainasopimus sisältää 30 miljoonan euron osto-option.

Katalonialaismedian saamien tietojen mukaan kyseinen osto-optio ei ole enää voimassa. SER:n mukaan 30 miljoonan euron osto-optio oli voimassa maaliskuun loppuun saakka, mutta Barcelona ei ilmoittanut Manchester Unitedille sen käyttämisestä.

SER:n mukaan Barcelona pyrkii ikään kuin painostamaan Manchester Unitedia myymään Rashfordin halvemmalla, sillä Rashford haluaisi jatkaa uraansa Barcelonassa.

Barcelona ei halua maksaa Rashfordista 30 miljoonan euron siirtokorvausta, vaan haluaisi neuvotella Manchester Unitedin kanssa uuden ja aiempaa pienemmän siirtokorvauksen.

Barcelona ei ole vielä täysin vakuuttunut siitä, haluaako seura lopulta hankkia Rashfordia, ja se riippuu pitkälti siitä, miten Manchester United reagoi uusiin neuvotteluihin.

Barcelona haluaisi ennemmin ottaa Rashfordin lainalle myös ensi kaudeksi, mutta Manchester United ei aio suostua siihen. Joko Rashford myydään kesällä pysyvästi muihin maisemiin tai pelaaja palaa Manchester Unitediin.

LUE MYÖS