Chris Wood, 34, loukkasi polveaan lokakuussa.

Nottingham Forestin hyökkääjän polvivammaa hoidettiin aluksi ilman leikkausta, mutta hyökkääjä meni lopulta joulukuussa polvileikkaukseen. 

Wood on ollut puolisen vuotta sivussa pelikentiltä, mutta Nottingham Forest on saamassa viimein maalitykkinsä takaisin vahvuuteensa. Wood matkusti joukkueen kanssa Portoon torstaista Eurooppa-liigan pudotuspeliä varten.

Nottingham Forestin päävalmentaja Vitor Pereira kertoi keskiviikkona lehdistölle, että Wood on valmis pelaamaan Portoa vastaan.

– Wood on aloittanut joukkueharjoitukset ja on käytettävissä tässä pelissä. Wood tekee kanssamme töitä, ja meidän on käsiteltävä hänen kuormitustaan, mutta hän matkusti tänne joukkueen kanssa. Se tarkoittaa sitä, että hän pystyy pelaamaan ottelussa.

– Kyse on kokeneesta pelaajasta, joka tekee maaleja ja on tärkeää olla valmiina joukkuetta varten, koska kohtaamme monenlaisia haasteita.

Wood iski viime kaudella komeat 20 maalia Valioliigassa.

LUE MYÖS