Mateus Fernandesin, 21, odotetaan poistuvan West Hamista kesän siirtoikkunassa.

West Hamin kausi päättyi putoamiseen, eikä Fernandesin ole määrä jäädä Englannin Mestaruussarjaan.

Fabrizio Romanon saamien tietojen mukaan West Ham on lätkäissyt Fernandesille jopa 85 miljoonan punnan, eli noin 98 miljoonan euron hintalapun.

Fernandesin edustajat tapasivat hiljattain West Hamin seurajohdon, ja seura ilmoitti tapaamisen yhteydessä pelaajalleen asettamasta hintalapusta.

Romanon saamien tietojen mukaan Manchester United on kiinnostunut hankkimaan Fernandesin. Seura on ollut yhteydessä Fernandesin edustajiin.

Portugalin A-maajoukkueessakin nähdyn Fernandesin sopimus West Hamin kanssa päättyy kesällä 2030. West Ham maksoi Fernandesista viime kesänä noin 44 miljoonaa euroa Southamptonille. Fernandes on pelannut kaksi kautta Valioliigassa, ja kummatkin kaudet ovat päättyneet putoamiseen.

Fernandes kuului päättyneellä kaudella West Hamin ehdottomiin avainpelaajiin ja kellotti yli 3000 peliminuuttia Valioliigassa.

LUE MYÖS