Kobbie Mainoon tyly kohtelu puhuttaa – Englannin valmennukselta vaaditaan vastauksia
Kun Englanti pelaa miesten MM-pronssiottelussa tänään lauantaina keskiyöllä, ilmassa on jossittelun sivumakua. Miksi Harry Kane katosi tärkeissä peleissä jäljettömiin? Miksi Englanti pystyi välierien ratkaisuhetkillä pelkästään puolustamaan?
Kysymykset kiertävät kehää Englannin kannattajan päässä.
Yksi lopputurnauksen suurista puheenaiheista on ollut siinä, että keskikenttäpelaaja Kobbie Mainoo ei ole pelannut lainkaan. Ei edes vaikka Declan Rice on ollut välillä vuoteenomana vaivojensa takia, eikä Jordan Henderson ole pystynyt pelaamaan enää neljännesvälierien jälkeen.
Kun Rice tuli vaihtoon välierissä Argentiinaa vastaan, hänet korvasi puolustaja Nico O’Reilly.
Daily Mail esittää, että Mainoo ei ole vakuuttanut päävalmentaja Thomas Tuchelia harjoituksissa. Mainoo harjoitteli Elliot Andersonin rinnalla jo ennen alkulohkon Ghana-ottelua, mutta ei odotuksista huolimatta päässyt kentälle.
Turhautuminen on näkynyt Mainoon kasvoilta. Daily Mailin mukaan hän on otteluiden jälkeen poistunut stadionilta ennen muita Englannin pelaajia (ulkoinen linkki).
Tuchelin Mainoolle kaavailema rooli on jäänyt hämärän peittoon. Yksi The Athleticin haastattelemista lähteistä mietti, oliko Tuchel olettanut, että 21-vuotias nuorukainen olisi iloinen pelkästään osallistumisesta kisoihin. Toiset ovat arvelleet, että Mainoon antamat näytöt harjoituksissa eivät herättäneet Tuchelissa luottamusta (linkki).
ESPN:n mukaan olosuhteet huomioiden ”vaikuttaa väistämättömältä, että Kobbie Mainoolle annetaan viimein muutamia minuutteja”, kun Englanti ottaa pronssipelissä mittaa Ranskasta.
- Käänne Jamie Carragherin ja Aston Villan riitaan
- Jack Grealish jälleen ulos Evertonin vahvuudesta
- Mikä mättää Manchester Unitedissa? Michael Carrick kommentoi
- Viikko Espanjassa muutti kaiken – Tottenham pääsi voittoputkeen: ”Se todella auttoi meitä”
- Laitapelaaja palasi Man Unitedin harjoituksiin – ollut viisi viikkoa sivussa pelikentiltä
- Paul Merson: Man United on pian putoamisviivan alapuolella
- Ole Gunnar Solskjær vahvisti olleensa ehdolla Man Unitedin väliaikaisvalmentajaksi: ”Minulla on vielä jotain selvittämätöntä siellä”
- Valioliigan pohjalla konttaava seura teki ison päätöksen päävalmentajansa tulevaisuudesta
- Voiko Man United pudota Valioliigasta? Erik ten Hag ei pidä sitä mahdottomuutena
- Jamie Carragherilta suorat sanat Liverpool-pelaajan tempusta: ”Tuon on loputtava”
- Andoni Iraola ei ymmärrä tuomarin ratkaisua: ”Se oli selvä pilkku”
- Toimittaja: Man United Bayern Münchenin kultakimpaleen perässä
- Kai Havertz teki Valioliiga-historiaa – Man City -legendan ennätys nurin
- Lehti: Tottenham löi hurjan hintalapun tähtipelaajalleen
- Opta nosti melkoisen tilastokummajaisen esiin Liverpoolin pelistä
- Jamie Carragherilta suorat sanat Liverpool-pelaajan tempusta: ”Tuon on loputtava”
- Gary Neville: Man United ei joudu Valioliigan putoamistaistoon
- Hyvän alkukauden pelannut Ronald Araújo paljasti – nämä henkilöt auttoivat sopeutumaan Liverpooliin
- Valioliigan pohjalla konttaava seura teki ison päätöksen päävalmentajansa tulevaisuudesta
- Ole Gunnar Solskjær vahvisti olleensa ehdolla Man Unitedin väliaikaisvalmentajaksi: ”Minulla on vielä jotain selvittämätöntä siellä”