Pelaajamarkkinoilla Manchester United on saanut monesti siipeensä. Se yritti turhaan ostaa Elliot Andersonin, Mateus Fernandesin ja Crysencio Summervillen. Jokaisella kerralla käteen jäi tyhjä arpa.

Vaikka Youri Tielemans ja Andrey Santos ovat pelimiehiä, heidän puoleen käännyttiin, kun ei muita saatu ostettua kilpailijoilta.

Unitedin uusiksi menevä keskikenttä ja jääminen kakkoseksi pelaajahauissa eivät kuitenkaan avaa Sékou Konélle ohituskaistaa miesten edustusjoukkueeseen.

20-vuotias keskikentän pohjapelaaja on saanut lainasiirron Sveitsin pääsarjassa pelaavaan Lausanne-Sportiin. Koné vietti Lausannessa jo viime kauden lopun, ja seura piti näkemästään siinä määrin, että vuoden kattava jatkopäätös oli luonnollinen.

Koné edustaa maajoukkuetasolla Malia. Hänellä on vyöllään kuusi ottelua alle 23-vuotiaiden maajoukkueessa. Debyytti Unitedin edustuksessa antaa odottaa itseään.

FC Lausanne-Sport

@lausanne_sport
𝐒𝐄𝐊𝐎𝐔 𝐊𝐎𝐍𝐄 𝟐𝟎𝟐𝟕 ✍🏾✅

Le FC Lausanne-Sport annonce avoir trouvé un accord avec Manchester United pour la prolongation du prêt de 𝐒𝐞́𝐤𝐨𝐮 𝐊𝐨𝐧𝐞́ jusqu’au 30 juin 2027.

🗞️ Le communiqué 👉🏻 bit.ly/4gQtazN

#KONE2027
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: