Norwichin kapteenista tuli sarjaputoamisen ruumiillistuma – ”Meiltä puuttuu se mentaliteetti”

Norwichin kapteenista Alexander Tetteystä tuli lauantaina sarjaputomisen perikuva, kun hänen joukkueensa taival Valioliigassa varmistui päättyväksi tähän kauteen. Norwich kärsi West Hamille kohtalokkaan 0-4-tappion, kun Michail Antonio rankaisi keltapaitoja neljästi (lue lisää).
Tettey, 34, on ainut pelaaja tämän vuosisadan aikana, joka on pudonnut saman seuran kanssa Valioliigasta kolme kertaa. Norjan maajoukkuemies pelasi Norwichin keskikentällä myös kaudella 2013-14 ja 2015-16, kun Kanarialinnut putosivat takaisin Englannin Mestaruussarjaan. Vuonna 2012 Carrow Roadille siirtynyt Tettey on auttanut joukkueen myös kahdesti pääsarjatasolle.
Alex Tettey is the first player this century to play in three Premier League relegation campaigns for the same club
Tettey kertoi Norwichin kärsimistä hankaluuksista West Ham -tappion jälkeen, harmitellen ryhmän puuttuvia ominaisuuksia kauden ratkaisevilla hetkillä. Norwich on hävinnyt jokaisen valioliigaottelunsa koronaviruspandemian aiheuttaman pelitauon jälkeen.
– Tämä oli kova ottelu meille. Me yritimme pysyä positiivisina. Me emme voi puolustaa tällä tavalla. Meitä rangaistiin jokaisesta tekemästämme virheestä, Tettey harmitteli BT Sportille.
– Henkisesti meidän on ollut hyvin hankala valmistautua näihin peleihin [putoamisen häämöttäessä]. Me olemme olleet joissain peleissä hyvin mukana, mutta meiltä puuttuu se mentaliteetti ja luonne, joka auttaisi meitä saamaan pisteitä.
"We got punished for every mistake."
"We haven't got that mentality, that character that can help us take points."
Alexander Tettey reflects on a difficult campaign for Norwich...
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Yllätyskäänne: ykkösmiehistössä rajusti flopannut ex-tähti lähdössä lainalle Man Unitedista
- Nottingham Forest -pomo päästi suustaan poliittisesti tulenaran väitteen Ukrainasta – sitten tuli Boris Johnson ja hiljensi hänet
- Alexander Isakin kunnosta huonoja merkkejä maajoukkuetehtävissä
- Seurapomo: Newcastle teki paremman tarjouksen Liverpoolin uudesta topparista
- Thomas Tuchel: Mason Greenwood ei ole Englannin suunnitelmissa
- Arsenalin pelaaja sai tietää lähdöstään Fabrizio Romanon kautta
- Emi Martínez palaamassa Aston Villan vahvuuteen – odotti siirtoikkunan päätöspäivänä soittoa kilpailijalta
- Thomas Tuchel vahvisti: Manchester Cityn toppari joutui jättämään Englannin maajoukkueen
- Newcastle-toppari kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-siirrosta: ”Ymmärrän, miksi kannattajat voivat olla turhautuneita”
- Athletic: Jatkosopimusneuvottelut pian käyntiin – Everton haluaa pitää kiinni tähdestään
- Newcastle-toppari kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-siirrosta: ”Ymmärrän, miksi kannattajat voivat olla turhautuneita”
- Arsenalin pelaaja sai tietää lähdöstään Fabrizio Romanon kautta
- Emi Martínez palaamassa Aston Villan vahvuuteen – odotti siirtoikkunan päätöspäivänä soittoa kilpailijalta
- Andy Robertson: Liverpoolin pelaajat eivät tule todennäköisesti koskaan pääsemään yli Diogo Jotan kuolemasta
- Thomas Tuchel vahvisti: Manchester Cityn toppari joutui jättämään Englannin maajoukkueen
- Seurapomo: Newcastle teki paremman tarjouksen Liverpoolin uudesta topparista
- Monivuotinen ykkösvahti jätti Manchester Cityn: ”Tämä oli meille paras päätös”
- Tottenham jysäytti jättiuutisen
- Thomas Tuchel: Mason Greenwood ei ole Englannin suunnitelmissa
- Toni Kroosilta hämmentävää puhetta Alexander Isakista