Arsenal antoi Norwichille selkäsaunan – Teemu Pukin ottelu päättyi jo puoliajalla
Kuva: Getty Images
Norwichin ahdinko sarjan viimeisenä lisääntyi entisestään, kun Arsenal tyrmäsi sen keskiviikkona kotikentällään valioliigakamppailussa lukemin 4-0.
Norwich oli siirtyä ottelussa johtoon 20. peliminuutilla, mutta Ben Godfreyn hurja kaukolaukaus osui ainoastaan tolppaan.
Kun ottelua oli pelattu 32. minuuttia, Norwich-maalivahti Tim Krul hölmöili pahemman kerran. Hollantilaisvahti lähti harhauttamaan alimpana miehenä Pierre-Emerick Aubameyangia, mutta harhautus epäonnistui pahemman kerran. Gabonilaiskärki riisti pallon ja pääsi iskemään pelivälineen tyhjään verkkoon.
Viisi minuuttia myöhemmin Granit Xhaka tuplasi lontoolaisten johdon. Keskikenttäpelaaja sai boksin sisään syötön Aubameyangilta, ja laukoi pallon Krulin jalkojen välistä verkon perukoille.
Teemu Pukki oli vieraiden avauskokoonpanossa, mutta hänet otettiin puoliajalla vaihtoon. Suomalaiskärjelle ei maalipaikkoja ottelussa siunaantunut.
Kamppailun lopullinen ratkaisu nähtiin 66. minuutilla, kun Aubameyang iski illan toisen osumansa Norwich-puolustuksen suosiolla avustuksella. Hyökkääjä pääsi kasvotusten Krulin kanssa vieraiden harhasyötön jälkeen, ja sijoitti pallon varmasti maaliin.
Puolustaja Cedric Soares viimeisteli loppulukemat kymmenen minuuttia ennen loppua. Soares pääsi pommittamaan pallon verkkoon kulmapotkun jälkitilanteesta boksin ulkopuolelta. Hän ehti olla Arsenal-debyytissään ainoastaan muutaman minuutin kentällä ennen maaliaan.
Samaan aikaan pelatuissa muissa kamppailuissa Newcastle haki 4-1 voiton Bournemouthin vieraana, ja Everton kaatoi kotikentällään Leicesterin 2-1.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Crystal Palace -kärki odottaa lupaa siirrolle – tästä homma kiikastaa
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Wirtz ja Ekitiké liekeissä – Liverpool murskasi Newcastlen
- Wirtz ja Ekitiké liekeissä – Liverpool murskasi Newcastlen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Buuauksista hurmokseen – Chelsea nousi kahden maalin takaa 3–2-voittoon West Hamista
- Bukayo Saka loukkaantui lämmittelyssä – yllätysnimi nosti Arsenalin 4–0-voittoon Leedsistä
- Italian suurseura Curtis Jonesin perässä – Liverpoolilta selkeä vastaus
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Manchester Cityn Stefan Ortega vaihtamassa seuraa Valioliigassa
- Thomas Frank: Tottenhamin ”teki kaikkensa” hankkiakseen Antoine Semenyon
- Crystal Palace -kärki odottaa lupaa siirrolle – tästä homma kiikastaa
- West Ham hakee uutta topparia – lainatarjous hylätty