Chelsealta järjetön vaatimus FA:lle! Tiedote sai ihmiset raivon valtaan: ”Haluatte ryöstää pienemmän seuran rahat?”

Middlesbrough ja Chelsea pelaavat tulevana lauantaina FA Cupin välieräpaikasta Riverside Stadiumilla.
Chelsea kävi laajoja keskusteluja taloudellisten pakotteiden täytäntöönpanotoimiston (OFSI) kanssa seuran kannattajille myytäviä lippuja koskien, mutta ilman haluttua lopputulosta.
LUE MYÖS:
- Chelsean vastustaja pöyristyi lontoolaisseuran vaatimuksesta: ”Äärimmäisen ironista”
- Britannian hallitukselta rehellisen suoraa tekstiä Chelsealle – kohtuuton FA Cup -vaatimus sai sapen kiehumaan: ”Eivät ymmärrä tilanteensa vakavuutta”
Chelsea ei saa tästä johtuen täysimääräisesti kannattajiaan paikalle. Ja vaikka osa Chelsea-kannattajista ehti ostaa lipun otteluun ennen kuin seuralle lätkäistiin pakotteita, vaatii lontoolaisseura FA:ta määräämään pelin pelattavaksi suljettujen ovien taakse.
– Kilpailun kannalta on tärkeää, että ottelu Middlesbroughia vastaan pelataan, mutta äärimmäisen vastahakoisesti pyydämme FA:n hallitusta määräämään pelin pelattavaksi suljettujen ovien taakse urheilullisen rehellisyyden vuoksi, Chelsean tiedotteessa kirjoitetaan.
– Chelsea myöntää, että tällaisella tuloksella olisi valtava vaikutus Middlesbroughiin ja sen kannattajiin sekä omiin faneihimme, jotka ovat jo ostaneet rajoitetun määrän lippuja, jotka myytiin ennen pakotteiden määräämistä. Uskomme kuitenkin, että tämä on oikeudenmukaisin tapa edetä nykyisessä tilanteessa.
Chelsean Twitter-päivitys aiheesta sai ihmiset raivon valtaan – varsin ymmärrettävistä syistä. Alla muutamia poimintoja:
– Itkette urheilullisesta rehellisyydestä Superliigaan liittymisen jälkeen?
– Aiotteko pyytää, että kaikki vieraspelinne pelataan suljettujen ovien takana ”urheilullisen rehellisyyden” vuoksi? Eli kaikkien muiden seurojen tulee maksaa kustannukset tilanteestanne?
– Haluatte siis vaikuttaa taloudellisesti pienempään seuraan, koska omistajanne toimet on selvitetty?
– Jos olette huolissanne urheilullisesta rehellisyydestä, oletettavasti luovutatte viimeisten 19 vuoden aikana voittamanne pokaalit, jotka on rahoitettu rikollisilla varoilla?
– Auta Ukrainaa? Ei. Rankaise jalkapalloseuraa? Kyllä.
– Pyydä peli pelattavaksi suljettujen ovien taakse ja ryöstä mestaruussarjaseuran rahat? Pysy tyylikkäänä, Chelsea.
Nämä ja monet muut kommentit löydät alla olevasta twiitistä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Uli Hoeneßilta merkittävä paljastus Nicolas Jacksonin Bayern-diilistä: ”Ei ikinä tule tapahtumaan”
- Thomas Tuchel pettyi kolmeen Englannin pelaajaan
- Joukkuekaveri paljasti: Alexander Isak ei päässyt hyvästelemään joukkuekavereitaan
- Barcelona ja Real Madrid haluavat Liverpoolin himoitseman topparin
- La Ligan jättiseura halusi Xavi Simonsin – siirto kaatui hintaan
- Englannille helposti unohtuva voitto lilliputtia vastaan
- Yllätyskäänne: ykkösmiehistössä rajusti flopannut ex-tähti lähdössä lainalle Man Unitedista
- Nottingham Forest -pomo päästi suustaan poliittisesti tulenaran väitteen Ukrainasta – sitten tuli Boris Johnson ja hiljensi hänet
- Alexander Isakin kunnosta huonoja merkkejä maajoukkuetehtävissä
- Seurapomo: Newcastle teki paremman tarjouksen Liverpoolin uudesta topparista
- Thomas Tuchel pettyi kolmeen Englannin pelaajaan
- Alexander Isakin kunnosta huonoja merkkejä maajoukkuetehtävissä
- La Ligan jättiseura halusi Xavi Simonsin – siirto kaatui hintaan
- Yllätyskäänne: ykkösmiehistössä rajusti flopannut ex-tähti lähdössä lainalle Man Unitedista
- Joukkuekaveri paljasti: Alexander Isak ei päässyt hyvästelemään joukkuekavereitaan
- Barcelona ja Real Madrid haluavat Liverpoolin himoitseman topparin
- Englannille helposti unohtuva voitto lilliputtia vastaan
- Andy Robertson: Liverpoolin pelaajat eivät tule todennäköisesti koskaan pääsemään yli Diogo Jotan kuolemasta
- Arsenalin pelaaja sai tietää lähdöstään Fabrizio Romanon kautta
- Seurapomo: Newcastle teki paremman tarjouksen Liverpoolin uudesta topparista