Telegraph: Daniel Levy murskaamassa Harry Kanen unelman

Kuva: Getty Images
Tottenhamin ja Englannin maajoukkueen tähtihyökkääjä Harry Kanen unelma kesäsiirrosta on vaarassa murskaantua.
27-vuotias Kane teki EM-kisojen alla selväksi, että hän haluaa lähteä Tottenhamista. Vahvimpana ostajakandidaattina on pidetty Manchester Cityä, jossa englantilaishyökkääjä pääsisi vuodesta toiseen kilpailemaan pokaaleista. Valioliigan maalipörssin kolmesti voittanut Kane ei ole päässyt juhlimaan urallaan vielä ainuttakaan pokaalia.
Telegraphin mukaan Spurs-pomo Daniel Levy on kuitenkin päättänyt pitää kiinni Kanesta, eikä aio päästää joukkueen ykköstykkiä siirtymään. Vaikka pelaajan ja seuran välillä on puhuttu herrasmiessopimuksesta hänen poistumiselle tänä kesänä, mikään kirjallinen seikka ei pakota Levyä myymään Kanea.
[readmore from=Siirtouutiset]
Lisäksi City olisi halunnut saada siirron maaliin jo siirtoikkunan alussa, ja on haluton taistelemaan Kanen allekirjoituksesta siirtoikkunan viimeisiin päiviin asti.
Tämä tosin oli tuskin missään vaiheessa realistista, kun katsoo Levyn kahta aiempaa isoa myyntiä. Sekä Luka Modricin että Gareth Balen siirrot Real Madridiin venyivät aina siirtoikkunan viimeisille viikoille asti.
Kane teki kuluneella valioliigakaudella 23 maalia ja antoi 14 maalisyöttöä. Hän voitti sekä maali- että syöttökuninkuuden. EM-kisoissa englantilaishyökkääjä on ollut kuin varjo itsestään ja hänen maalitilinsä on vielä avaamatta.
LUE MYÖS: Jamie Carragher kehottaa Gareth Southgatea tekemään kovan ratkaisun – ”Ainoastaan silloin Englanti voi mennä pitkälle”
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Virallista: Nottingham Forestin uusi päävalmentaja selvillä – tuttu mies palaa Valioliigaan
- Athletic: Fulham haluaa tehdä jatkosopimuksen päävalmentajansa kanssa – herätti Nottingham Forestin kiinnostuksen
- Alan Shearer: Viktor Gyökeres on tuonut uuden ulottuvuuden Arsenalin pelaamiseen
- Jamie Carragher: Liverpool ei taistele mestaruudesta nykyisellä puolustuspelaamisellaan
- West Hamin rämpiminen jatkuu – hävisi taas kotonaan
- Paljastus! Jürgen Klopp hylkäsi Manchester Unitedin tarjouksen
- Surkuhupaisa tilasto sen kertoo: Liverpoolin superhankintojen aloitus ollut umpisurkea
- ”Sitä parhaat managerit tekevät” – Ruben Amorim saa ylistystä omiltaan
- Jurgen Klopp ei sulje pois paluuta Liverpooliin: ”Teoriassa mahdollista”
- Suru-uutinen: Entisen Man City -luotsin poika kuoli onnettomuudessa
- Paljastus! Jürgen Klopp hylkäsi Manchester Unitedin tarjouksen
- ”Sitä parhaat managerit tekevät” – Ruben Amorim saa ylistystä omiltaan
- Surkuhupaisa tilasto sen kertoo: Liverpoolin superhankintojen aloitus ollut umpisurkea
- West Hamin rämpiminen jatkuu – hävisi taas kotonaan
- Wayne Rooney: Alexander Isak pitäisi pudottaa penkille
- Roy Keane kritisoi suorasanaisesti Virgil van Dijkia: ”Pitäisi katsoa syvälle peiliin”
- Liverpoolille neljäs peräkkäinen tappio – Virgil van Dijk otti kantaa tilanteeseen
- Jamie Carragher: Mohamed Salah ei ole enää itsestäänselvä avauksen pelaaja Liverpoolissa
- Jurgen Klopp ei sulje pois paluuta Liverpooliin: ”Teoriassa mahdollista”
- Suru-uutinen: Entisen Man City -luotsin poika kuoli onnettomuudessa