Lehti: José Mourinho valehteli medialle – selitys avainpelaajan poissaolosta aiheuttanut hämmennystä Tottenhamissa

Kuva: Getty Images
José Mourinho teki ison päätöksen jättäessään avaintoppari Toby Alderweireldin pois Tottenhamin kokoonpanosta, kun joukkue matkusti sunnuntaina Newcastlen vieraaksi St James’ Parkille (lue raportti ottelusta).
Paikallislehti London Evening Standardin mukaan Mourinhon perustelut kyseiselle ratkaisulle ovat aiheuttaneet suurta hämmennystä seuran sisällä, sillä Tottenhamin sisältä kantautuneet tiedot viittaavat portugalilaisluotsin puhuneen lehdistölle palturia.
Mourinhon mukaan Alderweireld ja laitapuolustaja Serge Aurier eivät matkustaneet muun joukkueen mukana St James’ Parkille, koska he saapuivat maajoukkuetehtävistään myöhässä ja ehtivät harjoitella vain yhden päivän ennen sunnuntain Newcastle-ottelua.
– He olivat pelikunnossa, kyllä, mutta he saapuivat harjoituksiin vasta eilen (lauantaina), kertoi Mourinho 2-2-tasapelin jälkeen lehdistölle.
– He lähtivät maajoukkueidensa mukaan, tulivat takaisin, mutta eivät tehneet koronavirustestejään ajoissa osallistuakseen harjoituksiin torstaina – tai edes perjantaina. He palasivat vasta eilen lauantaina.
Standardin saamien tietojen mukaan Alderweireld palasi Tottenhamin harjoituskeskukseen kuitenkin jo keskiviikkona. 32-vuotias pelasi tiistaina Belgian 8-0-voitossa Valko-Venäjää vastaan ja matkusti heti seuraavana aamuna Lontooseen.
Keskiviikkona Alderweireld kävi koronavirustestissä ja harjoitteli itsenäisesti. Sen jälkeen hän osallistui joukkueen yhteisiin harjoituksiin sekä torstaina, perjantaina että lauantaina.
Aurier ja Steven Bergwijn – joka puuttui myös sunnuntain kokoonpanosta – eivät ilmeisesti saapuneet maajoukkuetehtävistä ajoissa ehtiäkseen kaikkiin ottelua edeltäviin harjoituksiin. Mourinhon kommentit Alderweireldistä ovat kuitenkin aiheuttaneet hämmennystä seuran sisällä.
[readmore from=Tottenham]
– En halua puhua kurittomuudesta, lisäsi Mourinho kysyttäessä Alderweireldin ja Aurierin poissaolosta uudelleen.
– En halua sanoa sitä. Tätä se on. Pelaajat, jotka saapuivat maajoukkuetehtävistä Lontooseen keskiviikkona, menivät testeihin ja pääsivät saman tien harjoituksiin torstaina. He [Alderweireld ja Aurier] eivät kuuluneet tähän joukkoon. He ilmestyivät paikalle vasta lauantaina, moitti Mourinho.
LUE MYÖS: José Mourinhon mitta täynnä! Latasi jälleen täyslaidallisen joukkueelleen: ”Sama valmentaja, eri pelaajat”
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Pep Guardiola vahvisti: Rodri edelleen loukkaantuneena
- Ange Postecoglou: Jos saan aikaa, voitan pokaalin
- Arne Slot: Alexander Isakin harjoituskausi on päättynyt – nyt saa odottaa maaleja
- Mikel Arteta otti kantaa Martin Ødegaardin tilanteeseen: ”Kyse on viikoista”
- Enzo Maresca: Cole Palmer vielä viikkoja sivussa pelikentiltä
- Roy Keane haluaisi yhden tietyn nimen Manchester Unitedin päävalmentajaksi
- Jordan Pickfordille pitkä jatkosopimus – ”Haluan jättää perinnön”
- Fantasy Premier League: GW8 – kolme joukkuetta, joiden kelkkaan kannattaa hypätä
- Owen Hargreaves ei ymmärrä Manchester Unitedin ratkaisua: ”Olisi korjannut useamman ongelman”
- Athletic: Ange Postecogloun työpaikka vaakalaudalla – viikonlopun pelissä isot panokset
- Roy Keane haluaisi yhden tietyn nimen Manchester Unitedin päävalmentajaksi
- Owen Hargreaves ei ymmärrä Manchester Unitedin ratkaisua: ”Olisi korjannut useamman ongelman”
- Fantasy Premier League: GW8 – kolme joukkuetta, joiden kelkkaan kannattaa hypätä
- Jordan Pickfordille pitkä jatkosopimus – ”Haluan jättää perinnön”
- Lähde: Tottenham haluaa hankkia Harry Kanen ensi kesänä
- Arne Slot: Alexander Isakin harjoituskausi on päättynyt – nyt saa odottaa maaleja
- Harry Kane otti kantaa mahdolliseen Tottenham-paluuseen
- Man Cityn -pelaaja sai täystyrmäyksen maajoukkuevalmentajalta: ”Pelistä puuttuu kaikki”
- Liverpool ja Bayern München kiinnostuneet Dortmund-topparista
- Athletic: Ange Postecogloun työpaikka vaakalaudalla – viikonlopun pelissä isot panokset