Koronavirus: Leeds United ei pysty maksamaan pelaajiensa ja valmentajiensa palkkoja
Kuva: Getty Images
Leeds Unitedin pelaajat, valmentajat sekä taustahenkilöt ovat suostuneet palkkojensa lykkäämiseen. Kaikkien yhteisenä tavoitteena on auttaa seuraa selviämään tästä hankalasta ajanjaksosta ehjin nahoin.
Englannin Mestaruussarjan kärkijoukkueen palkkakustannukset ovat kooltaan yli miljoona puntaa viikossa. Maksettavat palkat tullaan toimittamaan perille vasta sitten, kun seuralla on tarkka tieto siitä, milloin pelit Englannissa jatkuvat.
Leeds vahvisti tiedoittessaan, ettei kaikkia palkkoja pystytä maksamaan käynnissä olevan koronaviruskriisin aikana.
– Leeds United voi vahvistaa, että pelaajat, valmennushenkilökunta ja ylimmän johtoryhmän edustajat ovat vapaaehtoisesti hyväksyneet palkan lykkäyksen myöhempään tulevaisuuteen”, Leeds ilmoitti.
[readmore from=koronavirus]
– Covid-19-viruksen leviäminen on nähnyt Iso-Britannian ja monien muiden kansakuntien joutuvan lukkiutuneeseen tilaan. Vaikka kauden loppuunsaattamiseksi onkin tehty yhteinen sitoumus, – – jäljellä oleville otteluille ei ole konkreettista suunnitelmaa. Otteluiden puute, tapahtumien peruuttaminen, vaikutus liitännäisiin tuloihin ja jalkapallorahoitusmarkkinoiden sulkeminen maksavat seuralle useita miljoonia puntia kuukaudessa.
– Toimitusjohtaja Angus Kinnearin, jalkapallojohtaja Victor Ortan ja usean senioripelaajan välisen tapaamisen jälkeen joukkue päätti suostua omien palkkojensa lykkäämiseen varmistaakseen, että seura voi jatkaa jokaisen 272 täysiaikaisen työntekijän palkanmaksua – – tulevien kuukausien ajan.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin