Näkökulma: Pitäisikö Teemu Pukki istuttaa penkille? – Valioliigan heittopussin on tehtävä jotain
Kuva: Getty Images
Viimeksi syyskuun puolessa välissä Valioliigassa maalikehikoiden väliin osunut Teemu Pukki janoaa paluuta tehotilastoihin. Norwich City matkaa tänään Evertonin vieraaksi Goodison Parkille.
Pukin otteet Huuhkajissa ovat näyttäneet, etteivät hänen taidot ole karanneet mihinkään. Silti englantilaismediassa on alettu näkemään jo kriittistäkin pohdintaa Pukin roolista ja peliajasta. Pukin pudottaminen vaatisi Josip Drmicin tuomista aloituskokoonpanoon yksinäiseksi kärjeksi. On luonnollista, että hyökkääjän kahden kuukauden maaliton jakso tuottaa pohdintaa ja kritiikkiä.
On myös selvää, että jonkunlaista muutosta Daniel Farken on pohdittava joukkueensa pelaamiseen. Peli ei rullaa tällä hetkellä tarpeeksi usein vastustajan rangaistusalueelle ja maalipaikkoihin. Itseasiassa peli tökkii jo aiemmin – vastustajan puolustuslinjan eteenkin pääseminen tuottaa tuskaa.
Tähän asti Farke on peluuttanut joukkuettaan yhdellä kärjellä, eli 4-2-3-1-muodossa. Jos tuo muoto säilytetään, tietäisi Drmicin peluuttaminen Pukin penkitystä.
Pelkät henkilöstömuutokset eivät Norwichin tapauksessa riitä. Farkella on kaksi vaihtoehtoa.
Ensimmäinen vaihtoehto on muuttaa muotoa. Yksi vaihtoehto olisi muovata muotoa 4-4-2-tyyppiseksi ratkaisuksi ja tuoda Pukkia alemmas. Näin Pukki koskisi enemmän palloon ja olisi vastuussa maalipaikkojen luomisesta pelkän selustaan juoksemisen sijaan. Kymppipaikalla pelannut Marco Stiepermann on epäonnistunut tämän kauden aikana maalipaikkojen luomisessa.
Pukki on antanut tällä kaudella jo kaksi maaliinjohtanutta syöttöä. Hänen maalisyöttöodotteensa, eli kuinka monta maalia hänen viimeisistä syötöistään keskimääräisellä viimeistelyllä oltaisiin viimeistelty, on peräti 2,74. Pukilla on Valioliigan 11. paras maalisyöttöodote kaikista pelaajista.
Tämä todistaa, että hän osaa myös luoda maalipaikkoja muille. Tätä ominaisuutta Farken kannattaisi yrittää korostaa.
Toinen vaihtoehto on muuttaa pelitavallisia asioita. Hyökkäyspelillisesti siinä ei kuitenkaan olisi järkeä, sillä Norwichin materiaali on rakennettu lyhyiden syöttöjen rakenteluun. Joukkueen pelaajamateriaali ei veny siihen, että alettaisiin pelata pitkissä hyökkäyksissä esimerkiksi pitkiä target-syöttöjä kärkeen. Joukkueen on edettävä linja kerrallaan kymppialueelle ja luotettava siihen.
Puolustuspelillisesti asia on erilainen.
Pallon luovuttaminen vastustajalle omia linjoja laskemalla voisi toimia, kun Pukki ja kumppanit saisivat tilaa juosta vastaiskuihin. Norwich on luottanut Farken johdolla korkealla paineistamiseen, mutta joukkueen kollektiivinen puolustuspelinopeus ja pelaajien kyvyt ovat tulleet vastaan.
Ongelma on se, että kun prässilinja on korkealla, myös omien puolustajien kontrolloitavat alueet kasvavat. Silloin taitovaatimukset ovat Valioliigassa hurjat. Oman puolustuslinjan pelaajien alueita voisi yrittää pienentää laskemalla prässilinjaa.
Tulevien viikkojen ratkaiseva kysymys ei ole se, kuka pelaa Norwichin kärjessä, vaan se, muuttaako Farke muotoa tai puolustuspelitapaa. Sellaisissa muutoksissa, jos jossain, voisi olla Norwichin pelastus.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alexander Isak loukkaantui – näin Arne Slot kommentoi
- Morgan Rogers kaatoi maaleillaan Manchester Unitedin Valioliigassa
- West Ham on kiinnostunut Jørgen Strand Larsenista
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Ryan Giggs haluaa palata valmentajaksi: ”Pidän vaihtoehtoni auki”
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Curtis Jones: Mohamed Salah pyysi Liverpoolin pelaajilta anteeksi
- Tottenham sai kaksi punaista korttia – Alexander Isakin peli päättyi polvivammaan
- Tottenhamin Thomas Frankilta kovaa kritiikkiä tuomarille: ”Teki massiivisen virheen”
- Viktor Gyökeres iski maalin – Arsenal nousi takaisin sarjakärkeen
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Man Unitedin lainalle lähettämä pelaaja ampui joukkueensa voittoon
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- West Hamissa flopannut hyökkääjä pääsemässä Italian Serie A:han