Tottenham-peluri pääsee nyt kertomaan inttijuttuja: ”Kovat kolme viikkoa”
Kuva: Getty Images
Tottenhamin Son Heung-Minin koronatauko Valioliigasta ei ole sujunut aivan samaan malliin kuin valtaosalla muista pelaajista. Korealainen kävi nimittäin tässä välissä suorittamassa maassaan pakollisen asepalveluksen.
Etelä-Koreassa kaikkien miespuolisten kansalaisten on suoritettava 21 kuukauden mittainen asepalvelus ennen kuin he täyttävät 28 vuotta. Lakiin on olemassa vain muutamia poikkeuksia, ja yhdestä sellaisesta Son pääsi nauttimaan, oltuaan osana Asian Gamesin voittajaryhmää vuonna 2018. Pakollinen palvelus lyheni sen myötä melkoisesti.
– Se oli hyvä kokemus, josta en voi kertoa aivan kaikkea. Kaverit siellä olivat todella mukavia. Ne olivat kovat kolme viikkoa, mutta yritin nauttia niistä, Son kertoi pilke silmäkulmassa Spursin sivuston videolla.
Armeijatarinat eivät ole aivan samankaltaisia kuin mihin vaikkapa kyseiseen instituutioon Suomessa tutustuneet saattavat kertoa. Äijäporukan yhteiselosta kuitenkin oli kyse.
– Ensimmäisenä päivänä emme tunteneet toisiamme, ja tunnelma oli hieman outo. Vietimme jokaisen päivän yhdessä huoneessa, 10 henkilöä työskenteli yhdessä tiiviisti. Autoimme kaikessa toisiamme, ja sen myötä aika oli fantastista.
Son oli loukkaantumisen vuoksi sivussa kentiltä viimeiset viikot ennen koronapandemian aiheuttamaa ottelutaukoa. Myös vamman paranteluun on nyt ollut aikaa.
– Olen fyysisesti hyvässä kunnossa. Teen kovaa työtä päästäkseni maksimaaliselle tasolle, ja olen jo melkein siellä.
LUE MYÖS:
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Nottingham-pomo lähti todella yllättävään maahan
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta