Tottenhamin ex-pelaaja pettyneenä: Tämä ratkaisu José Mourinholta maksoi voiton – ”Lopulta väistämätön tapahtui”

Tottenham jäi jälleen kerran ilman voittoa, kun se pelasi 1-1-tasapelin Wolverhamptonin vieraana sunnuntai-iltana.
Lontoolaisseuran entinen pelaaja ja Sky Sportsin asiantuntija Jamie Redknapp ilmaisi selvän näkemyksensä siitä, mikä tilanne Molineux Stadiumilla johti Tottenhamin turhauttavaan pistemenetykseen.
Redknappin mielestä manageri José Mourinhon puhuttanut päätös ottaa Tottenhamin ainoasta maalista vastannut Tanguy Ndombélé pois kentältä 20 minuuttia ennen päätösvihellystä avasi Wolvesille oven takaisin peliin.
Neljä minuuttia ennen täyttä aikaa Romain Saïss puskikin pelin kulmapotkusta tasoihin, kun passivoitunut Tottenham menetti johtoasemansa loppuhetkillä jo neljättä kertaa tämän kauden Valioliigassa.
– Mourinho teki pelaajavaihdon 70. minuutilla. Hän otti pois Ndombélén, joka oli elämänsä vireessä. Hän hallitsi peliä, teki mahtavia asioita kentällä ja oli täynnä itseluottamusta. Ja sitten, he ottivat hänet pois, Redknapp harmitteli Skylle.
– Se (vaihto) oli selvä viesti muille pelaajille. Mourinho otti myös Heung-Min Sonin vaihtoon, eli periaatteessa hän sanoi siinä vaiheessa pelaajilleen: ”Me aiomme nyt roikkua tekemässämme maalissa.”
[readmore from=Tottenham]
– Se viesti välittyy pelaajille, jotka valuvat syvemmälle ja syvemmälle. Lopulta väistämätön tapahtui. Tottenham pelasi sellaista joukkuetta vastaan, joka ei luovuta ja tietää olevansa kykeneväinen tekemään myöhäisiä maaleja.
– Kun olet pudottanut viimeisen kympin aikana pisteitä West Hamia, Newcastlea, Crystal Palacea ja Liverpoolia vastaan, on joukkueen yritettävä muuttaa tapansa. Joukkueen ei pitäisi pudottaa näitä pisteitä. Sen on pidettävä johtoasemastaan kiinni.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Auto-onnettomuudessa jalkansa murtanut Michail Antonio palasi pelikentille
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen