Liverpooliin siirtoaikeet etenevät – Bayern München -pomo myönsi keskikenttäpelaajansa lähtöhalut: ”Meidän täytyy hyväksyä se”
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin seurapomo Karl-Heinz Rummenigge myönsi, että keskikenttäpelaaja Thiago Alcântara haluaa jättää seuran. Thiagon perässä on tiettävästi ollut ainakin Valioliigan mestari Liverpool.
Uutisoimme aiemmin Bild-lehden tietoihin perustuen, että Bayern haluaa Thiagosta noin 30 miljoonaa euroa. Espanjalaisen keskikenttäpelaajan sopimus on päättymässä kesällä 2021. Bayern neuvotteli Thiagon kanssa jatkosopimuksesta, mutta neuvottelut tyssäsivät lopulta pelaajan lähtöhaluihin.
– Hasanin (Salihamidžic, Bayernin urheilutoimenjohtaja) ja hänen (Thiagon) väliset keskustelut ovat olleet hyviä. Jossain vaiheessa näytti jopa siltä, että sopimus saadaan tehtyä. Mutta sitten Thiago kertoi Hasanille, että hän haluaa kokea jotain uutta. Meidän täytyy hyväksyä se, Rummenigge kertoi Sky Germanylle.
Alcântara on edustanut Bayernia kesästä 2013, jolloin hän siirtyi Saksaan Barcelonasta 25 miljoonalla eurolla. 29-vuotias keskikenttäpelaaja pelasi viime kaudella 26 bundesliigaottelussa.
Lisäksi vastuuta on tullut myös kuudessa Mestarien liigan ottelussa. Bayern on yhä mukana Mestarien liigassa, ja se kohtaa ensi viikon lauantaina neljännesvälierien toisessa osaottelussa Chelsean. Avausosa päättyi Bayernin 3-0-vierasvoittoon.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pep Guardiola: Mestaruustaistelu ohi, jos Manchester City menettää pisteitä
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Chelsea löi tiskiin merkittävän jatkosopimuksen
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen