Näin Thomas Tuchel kommentoi Chelsean ja Man Unitedin tasapeliä
Kuva: Getty Images
Chelsean päävalmentaja Thomas Tuchel oli tyytyväinen joukkueensa esitykseen sunnuntain sarjaottelussa Manchester Unitedia vastaan, vaikka ottelu päättyikin 1-1-tasapeliin.
Tuchelin ryhmä oli lähes koko pelin ajan niskan päällä ja loi huomattavasti enemmän maalintekopaikkoja kuin vierailijat, mutta johtoon se ei missään vaiheessa päässyt. Ensin Jadon Sancho siirsi Unitedin maalin karkumatkalle, mutta Jorginho tasoitti pilkusta loppulukemat taululle.
– Olen tyytyväinen, todella tyytyväinen. Näin valtavan ponnistelun. Pistimme heidät kovan paineen alle, olimme rohkeita ja uskaliaita, kommentoi Tuchel Sky Sportsille.
– Meillä oli joitakin paikkoja, joista meidän olisi ehkä pitänyt tehdä maali, mutta yleisesti ottaen olen tyytyväinen siihen, miten pelasimme.
Tuchelilta kysyttiin mielipidettä tiukkaan mestaruustaistoon. Chelsea on yhä sarjakärjessä, mutta Manchester City on siitä vain pisteen päässä ja Liverpool kahden.
– Emme voi olla yllättyneitä. Tällaisia juttuja tapahtuu. Me pelasimme todella hyvät ottelut Burnleyä ja Manchester Unitedia vastaan ja olemme pettyneitä, koska meistä tuntuu, että teimme ehdottomasti tarpeeksi [voittaaksemme].
– Pitkän kauden aikana tulee pistemenetyksiä. Ne pitää vain yrittää voittaa takaisin, jos joku vie pisteitä omalta joukkueelta.
– Me olemme keskellä mestaruustaistoa, ja siellä haluammekin olla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ”Hän on taktinen nero” – Unai Emery kerää isoa kiitosta
- Seuralegenda huolissaan Arsenalin ongelmasta: ”Emme voi jatkaa näin”
- Unai Emery toppuutteli mestaruuspuheita: ”En ajattele sitä”
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua
- Mikel Arteta kritisoi omiaan: ”Se jää takaraivoon”
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa