Liverpool selvitti vaikeudet ja lunasti finaalipaikan – rikkoi samalla hurjan seuraennätyksen!

Liverpool on edennyt Mestarien liigan finaaliin voittamalla välierissä Villarrealin yhteismaalein 5-2.
Liverpool lähti tiistaina pelattuun toiseen osaotteluun kahden maalin (2-0) johtoasemasta. Jürgen Kloppin luotsaama ryhmä oli Anfieldilla pelatussa avausosassa niin ylivoimainen, että harva jaksoi uskoa Villarrealin mahdollisuuksiin ennen toista osaa.
Villarreal kuitenkin näpäytti epäilijöitään. Se aloitti kotiottelunsa räväkästi ja siirtyi johtoon jo kolmannella peliminuutilla. Valioliigasta tuttu Étienne Capoue petasi maalipaikan Boulaye Dialle, joka huudatti kotiyleisöä ensimmäisen kerran. Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Villarreal hallitsi avausjaksoa ja loi aika ajoin vaaranpaikkoja Alissonin maalille. Lopulta se myös sai palkinnon pirteästä pelaamisestaan, kun Francis Coquelin puski Capouen keskityksestä otteluparin jo tasoihin. Puoliaika tuli Liverpoolin kannalta hyvään paikkaan.
Liverpoolin pukukopissa tapahtui puoliajalla jotain sellaista, mikä herätti joukkueen pelaamaan. Toisella jaksolla kentällä nähtiin sitä tutumpaa Liverpoolia, joka ei jätä vastustajalleen mitään palaa.
Villarreal oli koko toisen jakson aivan mankelissa, ja Liverpool meni menojaan. Otteluparin ratkaisumaali syntyi 62. peliminuutin kohdalla, kun Fabinho laukoi pallon Geronimo Rullin putkista sisään.
Vain viisi minuuttia myöhemmin oli Luis Díazin vuoro onnistua maalinteossa. Trent Alexander-Arnold lähetti oikealta laidalta keskityksen maalille, ja toisen jakson alussa kentälle tullut Díaz oli oikeaan aikaan oikeassa paikassa ja puski pelivälineen maaliin. Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
◎ 0 goals
◎ 2 shots
◎ 0 shots on target
◎ 2 take-ons completed
◎ 49% possession
The first 25 minutes of the second half:
◉ 2 goals
◉ 8 shots
◉ 3 shots on target
◉ 6 take-ons completed
◉ 75% possession
The Luis Díaz effect™
Ottelun, ja myös otteluparin viimeisestä osumasta vastasi Sadio Mané. Senegalilaishyökkääjä harhautti vastaan tulleen Rullin, jonka jälkeen hän sai potkaista pallon tyhjään maaliin.
Manén osuma oli Liverpoolille jo tämän kauden 139. Se on Liverpoolin 129-vuotisen seurahistorian kaikkein suurin maalimäärä yhden kauden aikana. Lienee melko varmaa, että maalimäärä tulee tuostakin vielä kasvamaan, sillä Liverpool pelaa loppukauden aikana vielä kuusi ottelua. Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Mestarien liigan finaali pelataan 28. toukokuuta Pariisissa. Liverpoolin finaalivastus ratkeaa huomenna keskiviikkona, jolloin Manchester City ja Real Madrid pelaavat oman välieräparinsa toisen osaottelun.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Manchester City hävisi saudiseuralle, eikä siinä ollut edes illan koko surkeus
- Lähteet: Manchester United -tähti eroaa vaimostaan – yksi piirre oli liikaa
- Sky: Manchester United kauppaa hylkiöhyökkääjiään Italiaan
- Brentford-pomo: Christian Nørgaard lähdössä, Bryan Mbeumosta päivitys
- Leeds hankkimassa topparin Bundesliigasta
- Crystal Palace ei vieläkään tiedä, saako se pelata ensi kaudella Eurooppa-liigassa
- Sporting-pomo vihjasi Viktor Gyökeresin hintalapusta – otti Man Unitedin ostokset esimerkiksi
- Pep Guardiola kommentoi kohuturnauksen vaikutusta ensi kauteen: ”Ehkä meitä odottaa katastrofi”
- Englannin ex-kapteenille Paul Incelle syyte rattijuopumuksesta
- Thomas Partey jättää Arsenalin – diilistä ei päästy sopuun
- Brentford-pomo: Christian Nørgaard lähdössä, Bryan Mbeumosta päivitys
- Pep Guardiola kommentoi kohuturnauksen vaikutusta ensi kauteen: ”Ehkä meitä odottaa katastrofi”
- Sky: Manchester United kauppaa hylkiöhyökkääjiään Italiaan
- Sporting-pomo vihjasi Viktor Gyökeresin hintalapusta – otti Man Unitedin ostokset esimerkiksi
- Crystal Palace ei vieläkään tiedä, saako se pelata ensi kaudella Eurooppa-liigassa
- Leeds hankkimassa topparin Bundesliigasta
- Dominic Calvert-Lewin jättää Evertonin
- Lähteet: Manchester United -tähti eroaa vaimostaan – yksi piirre oli liikaa
- Thomas Partey jättää Arsenalin – diilistä ei päästy sopuun
- Chelsea voittamassa siirtokisan João Pedrosta