Telegraph: Tottenhamin iso hankinta jatkamassa matkaansa?
Kuva: Getty Images
Kuten keskiviikkona uutisoitiin, saattaa Victor Wanyaman pelaama sarja olla vaihtumassa Valioliigasta Jupiler Pro Leagueen.
Tottenhamin kauden ensimmäisissä otteluissa minuuteitta jäänyt kenialainen hankittiin Spursiin neljä vuotta sitten Southamptonista jättikaupalla. Summa sinänsä oli ”vain” reilut 10 miljoonaa puntaa, mutta se maksettiin pelaajasta, jonka sopimus oli jo viimeisellä vuodellaan. Nyt Wanyama on mitä ilmeisimmin joukkueelle ylimääräinen.
The Telegraph siteeraa osin belgialaislähdettä, kertoessaan Club Brüggen olevan valmis hankkimaan keskikenttäpelaajan. Tottenham on kiinnostunut rahasta, jota belgialaisilla pitäisi olla – se myi hyökkääjä Wesleyn, ja keskikentäpelaaja Marvelous Nakamban Aston Villaan yhteensä noin 35 miljoonalla eurolla. Toisaalta Brüggessä ollaan myös satsattu tulevaan; seuran maalille hankittiin hiljattain Simon Mignolet.
Tiedot eivät vielä kerro, onko mahdollisessa siirrossa kyse suorasta kaupasta vai lainasta osto-optiolla.
LUE MYÖS:
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle