Dejan Kulusevski, 26, on maanantai-iltana mukana Tottenhamin kokoonpanossa, kun Coventry vierailee Lontoossa.

Kulusevskin edellisestä pelistä on kulunut noin puolitoista vuotta.

Kulusevski nähtiin edellisen kerran pelikentillä toukokuussa 2025, kun Tottenham ja Crystal Palace iskivät yhteen Valioliigassa. Ruotsalaishyökkääjä loukkasi tuolloin pahasti polveaan ja joutui leikkaukseen.

Vamma oli odotettua vakavampi, eikä Kulusevski pelannut viime kaudella otteluakaan Tottenhamin riveissä. Kulusevski ei ole toistaiseksi pelannut kertaakaan Roberto De Zerbin alaisuudessa, vaikka italialaisluotsi on valmentanut joukkuetta yli puolen vuoden ajan.

– Kyllä, hän on penkillä. Saimme vihreää valoa lääkintätiimiltämme. Kyse on ehkä parhaista uutisista sitten Everton-pelin [kun Tottenham säilytti sarjapaikkansa viime keväänä]. Kulusevski on kärsinyt ihan liikaa. Kerroin hänelle tästä eilen ja hänellä oli iso hymy kasvoillaan, De Zerbi totesi lehdistölle sunnuntaina.

LUE MYÖS