Valioliigan sulkemista eli putoamismahdollisuuden poistamista ehdottaneet muutamat ulkomaiset seurojen omistajat. Heidän mielestään olisi sarjalle hyväksi, jos jokaisen seuran sarjapaikka olisi pysyvä.

Sarjan omistajien liiton johtaja Richard Bevan pelkää, että ulkomaisten omistajien lisääntyessä riski suuremmallekin kannatukselle on mahdollista. Lähes puolet sarjan seuroista on jo ulkomaisessa omistuksessa (lista BBC:n uutisesta):

Aston Villa (Randy Lerner)
Blackburn (Venky’s Group)
Chelsea (Roman Abramovich)
Fulham (Mohamed Al Fayed)
Liverpool (Fenway Sports Group)
Manchester United (Glazer family)
Manchester City (Sheikh Mansour)
Sunderland (Ellis Short)
QPR (Tony Fernandes)
+Arsenalin Stan Kroenke omistaa suurimman osan seuran osakkeista.

Wiganin puheenjohtaja Dave Whelan pitää ajatusta ”tyhmpimpänä ikinä” ja sanoo vetävänsä seuransa heti sarjasta, jos tällainen ratkaisu tehtäisiin. Myös Manchester Unitedin manageri sir Alex Ferguson pitää ajatusta ”itsemurhana”.