Newcastle – Everton

Newcastlelta poissa ovat todennäköisesti Cheik Tiote ja Gabriel Obertan. Evertonilta epävarmoja loukkaantumisten takia ovat Sylvain Distin, Phil Neville ja Tim Cahill. Liverpoolilaiset saavat pelikiellosta takaisin Royston Drenthe, mutta Marouane Fellaini kärsii yhden ottelun pelikieltonsa.

Magpiesin kauden alku on ollut vähintäänkin mykistävä. Seura ei ole hävinnyt otteluakaan ensimmäisen kymmenen kierroksen aikana ja se löytyy sarjataulukosta sijalta 3. vain yhden pisteen Manchester Unitedia perässä.

Everton ei tule varmasti olemaan helppo vierailija, mutta tappiottoman sarjan jatkuminen lienee todennäköistä vielä yhden ottelun verran. Tämän jälkeen Newcastle joutuu todelliseen testiin, kun vastaan asettuvat peräjälkeen Manchester City, Manchester United ja Chelsea.

Vieraiden manageri David Moyes on saanut kotijoukkueen kollega Alan Pardewlta paljon kehuja. Pardew on jopa ylistänyt Moyesia maailman parhaaksi manageriksi. Osuvasti juuri Moeyes joukkoineen on viimeksi onnistunut Newcastlen kaatamaan heidän kotiluolassaan. Nyt alla on neljä tappiota viidessä ottelussa, joten voitto kelpaisi varmasti.

Magpiesin Demba Ba on iskenyt viidessä ottelussa jo kahdeksan maalia, joka on kahta vailla koko vieraaksi saapuvan liverpoolilaisseuran maalimäärä. Manageri Moyes olikin aikoinaan itsekin Ban perässä, kun hän ei vielä Englannissa pelannut.

Newcastlella on mahdollisuus sivuta seuran kaikkien aikojen ennätystä voittamalla ottelu. Vain kerran he ovat pystyneet avaamaan kautensa 11 tappiottomalla ottelulla ja tämä tapahtui kaudella 1994-95.

Valioliiga.comin veikkaus:
Kotijoukkue on järisyttävässä vedossa ja seuran yhteishenki on jotain poikkeuksellista. Liekö Joey Bartonin ja Jose Enriquen lähtö vaikuttanut näin paljon, mutta joka tapauksessa kauden alku on ollut sensaatiomainen.

Everton joutuu todella epämukavaan tilanteeseen St James’ Parkilla, sillä Magpies haluaa ottelusta selvän voiton ja hyvän vauhdin kohti kolmea seuraavaa tiukkaa otteluaan. Voitto tulee kotijoukkueelle, mutta lukemat tiukat 2-1.

Arsenal – WBA

Arsenalilta poissa ovat Kieran Gibbs ja Marouane Chamakh, kun taas vierailijoilta uupuvat Shane Long, Paul Scharner sekä todennäköisesti Peter Odemwingie.

Katastrofaalinen kauden alku on nyt taakse jäänyttä elämää Gunnersilla ja tahti on ollut erinomaista viime aikoina. Varsinkin Robin van Persien maalivainu on tällä hetkellä omaa luokkaansa. Seitsemän maalia kolmessa viime ottelussa kertovat miehen olevan elintärkeä joukkueelleen.

Roy Hodgsonin miehistöllä on loukkaantumishuolia ja huippuvireisin Gunnersin vieraaksi joutuminen ei varmasti tule parhaaseen mahdolliseen aikaan. Viime vuonna otettu voitto Emiratesilla oli seuran ensimmäinen sitten vuoden 1983, joten aivan jokapäiväistä vierasjoukkueen juhliminen Arsenalin pyhätössä ei ole.

On pakko nostaa vielä kerran esiin nimi Robin van Persie. Hän on tämän vuoden aikana iskenyt 28 maalia 27. ottelussa. Häntä lepuutettiin viikolla Mestarien liigan ottelussa, mutta nyt kapteeni palaa varmasti avauskokoonpanoon West Bromin kauhuksi.

Arsenalin oma pää on edelleen yksi liigan heikoimmista, sillä päästetyissä maaleissa heidän takanaan ovat vain Blackburn ja Bolton. Puolustuslinjan pitäminen tiiviinä onkin Arsene Wengerin suurin työ illasta toiseen.

Valioliiga.comin veikkaus:
West Brom on ollut kova vierasjoukkue tällä kaudella. He ovat keränneet peräti seitsemän heidän 11. pisteestä vieraissa. Avainpelaajien puuttuminen ei voi kuitenkaan olla vaikuttamatta kapean materiaalin omaavaan ”Hodarin” miehistöön. Kotijoukkue jatkaa virettään maestro van Persien johdolla ja ottaa vakuuttavan 3-1 voiton.

Aston Villa – Norwich City

Villalta lienee poissa vain Eric Lichaj, sillä Jermaine Jenas on näillä näkymin vihdoin pelikuntoinen. Norwichin miehistöön ei ole tullut muutoksia sitten viime kierroksen. Poissa ovat edelleen pitkäaikaissairaat Daniel Ayala, James Vaughan, Elliot Ward ja Zak Whitbread.

Vierasjoukkueen Kanarialinnut ovat olleet sarjanousijoista suurin valopilkku alkukaudella. He ovat hävinneet vain yhden pelin viimeisestä kuudesta ja löytyvät sarjataulukosta Arsenalin takaa sijalta 8.

Heti heidän perässään hengittää niskaan Aston Villa, jonka kauden alku ei ole ollut odotetunlainen. Seura on onnistunut voittamaan vasta kaksi ottelua ja se ei varmasti vastaa asetettuja odotuksia. Johtoaseman pitäminen on tuntunut lähes mahdottomalta tällä kaudella ja Villa onkin menettänyt jo peräti yhdeksän pistettä johtoasemasta. Viime kaudella Villa oli samassa tilastossa myös koko sarjan heikoin.

Seurojen viidestä viime kohtaamisesta peräti neljä on päättynyt tasapeliin, joten tämä ei olisi yllätys nytkään. Norwich on pystynyt pelaamaan jo kuusi peräkkäistä ottelua muuttumattomalla miehistöllä ja ovat varmasti vahvoja saapuessaan Villa Parkille.

Valioliiga.comin veikkaus:
Ottelun kulun voi melkein aistia kielenpäällä: ensin Villa menee avauspuoliajalla maalin tai kahden johtoon, mutta menettää sen toisella puoliajalla ja ottelu päättyy tasapeliin. Tuloksena 2-2.

Blackburn – Chelsea

Kotijoukkue saa liikkelle parhaan mahdollisen miehistönsä, kun David Dunn ja Junior Hoilett ovat pelikuntoisia. Chelsealta poissa on pelikiellossa oleva Didier Drogba.

Chelsea on ollut yllättäen suurissa vaikeuksissa viime kierroksilla ja tappiot QPR:lle sekä Arsenalille ovat siivittäneet seuran kahden ottelun tappioputkeen. Nyt lontoolaiset vierailevat Blackburnin luona ja tavoitteena ei voi olla muuta kuin voitto, sillä viime kerran Chelsea on hävinnyt kolme peräkkäistä ottelua vuonna 1999.

Blackburnin ongelmat ovat olleet ilmeisiä, sillä seura kiikkuu milloin jumbona ja milloin muutaman sijan ylempänä. Chelsean ongelmat sen sijaan ovat hieman yllättäneet: seura ei ole pystynyt pitämään yhtään kertaa omaa päätä puhtaana tällä kaudella avauskierroksen jälkeen. Tosin Rovers ei ole onnistunut tässä vielä sitä yhtäkään kertaa…

Peter Cech Chelsean maalilla omaa huonoimman torjuntaprosentin koko sarjassa. Hän on onnistunut ottamaan palloista kiinni vain 46% ja normaalisti niin varmana tunnettu maalivahti ei ole ollut oma itsensä tällä kaudella.

Keskinäiset ottelut ovat olleet viime vuosina Chelsean hallintaa: kymmenestä viime ottelusta lontoolaiset ovat vieneet kahdeksan ja pelanneet kaksi tasan.

Valioliiga.comin veikkaus:
Chelsean heikompikin peli riittää tällä hetkellä sarjataulukossa sijalle neljä, joten vierailu Roversien kotiluolassa ei pitäisi tuottaa suurempia ongelmia. Jos näin kuitenkin käy, saa manageri Villas-Boas toden teolla katsella peiliin ja miettiä miten tästä eteenpäin. Tähän me emme kuitenkaan usko, mutta vaikea peli lienee silti edessä. Tulos 0-2.

Liverpool – Swansea City

Poolilla on loukkaantumishuolia: Steven Gerrard kärsii tulehtuneesta nilkasta ja Jamie Carragher lienee myös sivussa loukkaantumisen takia. Swansealta poissa on Stephen Dobbie, mutta kuuden viikon levon jälkeen kentälle palannee Kemy Agustien.

Poolilla on erikoisia haasteita nousija joukkueita vastaan. He ovat voittaneet vain kolme viimeisestä kymmenestä ottelusta tuoreita Valioliigaseuroja vastaan. Manageri Kenny Dalglish onkin peräänkuuluttanut kärsivällisyyttä joukkueeltaan ottelun alla annetuissa haastatteluissa.

Liverpoolin tilannetta voi hieman helpottaa viikonloppuna se, että Joutsenet eivät ole tällä kaudella saalistaneet kuin yhden vieraspisteen. Toki vastustajatkin ovat olleet vaikeita, mutta Liverpoolkaan ei ole sieltä helpoimmasta päästä.

Swansea onkin komean kotitilastonsa ansiosta sarjataulukon keskivaiheilla, mutta kotitaika ei Anfieldillä paljoakaan lämmitä. Poolikaan ei ole kotona vielä häviötä kärsinyt, joten Swansealla on korkea vuori kiivettävänään vieraspisteiden haussa.

Swansea on voittanut historiansa aikana Liverpoolin kerran: vuonna 1964 FA-Cupin kuudennella kierroksella.

Valioliiga.comin veikkaus:
Liverpool ei ole hävinnyt seitsemään otteluun kaikki pelit mukaan lukien. Kotipelit ovat sujuneet Valioliigassa tappioitta ja vastaan asettuu Swansea, jonka vierastilasto on koko sarjan surkein. Ei olekaan vaikea lähteä veikkaamaan kotivoittoa Liverpoolille. Tulos 3-1.

Man Utd – Sunderland

Unitedilta lienee poissa kokoonpanosta Michael Owen, Ashley Young, Ryan Giggs, Chris Smalling ja Tom Cleverley. Kapteeni Nemanja Vidicin pitäisi olla mukana kokoonpanossa.

Sunderlandilta poissa ovat Simon Mignolet ja entinen ManU-mies John O’Shea.

Viikonloppuna juhlitaan merkkipäivää, sillä sir Alex Ferguson on ollut Manchesterin punaisten peräsimessä jo 25 vuotta. Hyllyyn on kerääntynyt jo historialliset 37 pystiä ja vuodesta toiseen sir Alex on tehnyt hyvää jälkeä Unitedin luotsaajana. Mikäs sen mukavampaa, kun juhlia voitolla Sunderlandista, joten Black Cats joutuu varmasti kovaan pyöritykseen.

Mielenkiintoista on se, että puolet Red Devilsin miehistöstä ei ollut edes syntynyt kun Fergusonista tuli seuran manageri.

Sunderlandin peräsimessä oleva Steve Bruce on ideaalinen mies vastustajan manageriksi tähän juhlaotteluun, sillä hän oli ManU:n kapteenina nostamassa vuonna 1993 pystiä, kun seura katkaisi 26-vuoden odotuksen ja otti sarjan voiton.

Brucen tilanne on statistiikan valossa todella heikko, sillä hän ei ole pystynyt ottamaan voittoakaan entiseltä omalta valmentajaltaan sir Alex Fergusonilta. Takana on 17 yritystä ja Sunderlandin voitoton putki Unitedia vastaan Manchesterissa on jatkunut jo vuodesta 1968.

Valioliiga.comin veikkaus:
Punaiset paholaiset palaavat Old Traffordille tökerön 1-6 City tappion jälkeen. Todennäköistä on, että Mustat kissat joutuvat kokemaan Unitedin kasvojenpesun. Kotijoukkue vie 4-0.

QPR – Manchester City

QPR kärsii loukkaantumisongelmista. Poissa ovat alustavien tietojen mukaan Adel Taarabt, Shaun Derry, Armand Traore ja Akos Buzsaky. Cityltä poissa on varmasti vain kapteeni Vincent Kompany pelikiellon takia.

Ei ole vaikea lähteä hakemaan ennakkosuosikkia tälle ottelulle. Manchester City on ollut täysin suvereeni tällä kaudella: 10 ottelua, yhdeksän voittoa, yksi tasapeli ja 36 tehtyä maalia. Kärkimiehet Aguero, Dzeko ja Balotelli ovat iskeneet maaleja kilpaa.

QPR yllätti kotonaan Chelsean, mutta nyt vastaan asettuu vielä astetta kovempi joukkue. Kotiyleisöä todellakin tarvitaan Rangersin avuksi.

Mahdollisuuksia on kuitenkin ilmassa: City on menettänyt ainoat pisteensä tällä kaudella Fulhamia vastaan ja tuon ottelun piti olla läpihuutojuttu. Asetelmat ovat hieman vastaavanlaiset nytkin, sillä alla on Mestarien liigan kierros ja kotijoukkueelle ei paljoakaan voida mahdollisuuksia laskea.

Valioliiga.comin veikkaus:
QPR on pelannut nyt neljä kotiottelua ilman tappioita. Vastaan tulee sarjan kärki ja huikealla yli 3,5 ottelukeskiarvolla maaleja mättävä Manchester City. Tiedossa on joko mieletön maali-ilottelu tai sitten kotijoukkueen tiukkaa puolustusta ja vähämaalinen ottelu. Me kallistumme ensimmäisen puoleen ja uskomme Cityn jatkavan hurjaa virettään 0-5 lukemin.

Wolves – Wigan Athletic

Susilauma päässee parhaalla miehistöllään liikenteeseen, joskin Steven Fletcheriä ei odoteta vielä avaukseen. Wiganilta puuttuvat kapteeni Gary Caldwell keltaisten korttien tilin täytyttyä.

Sarjan häntäpään taistelusta voi odottaa tulista ottelua. Wigan majailee sarjan jumbona ja kauden loistavasti aloittanut Wolves on vajonnut jo neljänneksi viimeiseksi. Susilauma ei ole voittanut kahdeksaan otteluun ja tarvitsevat nyt kipeästi voittoa.

Wigan on voittanut seurojen kolme viimeistä kohtaamista, mutta nyt alla on jo seitsemän perättäistä tappiota. Kukaan ei ole Valioliigan historiassa onnistunut säilyttämään sarjapaikkaa, jos se on hävinnyt kahdeksan perättäistä ottelua.

Seurat kohtaavat myös sarjan viimeisellä kierroksella ja ihmeitä saa tapahtua, jos kumpikaan seura ei olisi tuolloin putoamiskamppailussa mukana.

Valioliiga.comin veikkaus:
Tästä ottelusta ei pitäisi panosta puuttua. Kierroksen ottelutarjontaa tutkailtaessa tässä ottelussa on eniten panosta ja tunnetta. Molemmat seurat ovat todella pitkässä voitottomassa putkessa ja tarvitsevat kipeästi voittoja. Tiedossa on tasaista vääntöä ja paljon virheitä. Tulos 2-2.

Bolton – Stoke City

Boltonilta uupuvat pelikiellossa oleva Ricardo Gardner ja Kevin Daviesin paluu avaukseen ei ole tähtiin kirjoitettu. Stokelta epävarmoja ovat Ryan Shawcross, Marc Wilson, Matthew Etherington, Jermaine Pennant ja Rory Delap.

Bolton taapertaa ilman kotivoittoja sarjassa ja on ollut yksi suurimmista alisuorittajista liigassa. Boltonin 13. tappiota viimeisestä 16. pelistä kertovat omaa karua kieltään.

Stoke on onnistunut voittamaan vain kaksi viimeisestä kymmenestä seurojen kohtaamisesta, joskin toinen voitoista tuli juuri viime sarjapelissä. Väliin toki mahtuu Stoken 5-0 rökälevoitto FA Cupissa viime kaudella.

Boltonin kauden avaus on ollu surkein sitten vuoden 1902-03 ja tuona kautena seura jäi sarjan jumboksi. Voidaan siis puhua todella murheellisesta tilanteesta Jussi Jääskeläisen seuran osalta. Kun päästettyjen maalien määrä on Englannin pääsarjan kaikkien aikojen toiseksi suurin ensimmäisen 10. ottelun jälkeen, ei paljoakaan positiivisia asioita tilanteesta löydy.

Valioliiga.comin veikkaus:
Boltonin tilanne alkaa olla todella tukala. Surkea kauden avaus on vienyt kaiken itseluottamuksen seuran pelaajilta ja voittoa todellakin kaivattaisiin. Kotipeleissä ei ole vielä saavutettu pisteen pistettä ja Eurokentillä hyvin aloittanut Stoke taas uhkuu itseluottamusta. Vierasvoittoa on helppo povata, mutta tiukoin 1-2 lukemin.

Fulham – Tottenham

Fulham pääsee otteluun aikalailla parhaalla mahdollisella miehistöllä, mutta Spursilta uupuvat kokoonpanosta Tom Huddlestone, Michael Dawson ja Niko Kranjcar.

Molemmat joukkueet pelasivat Eurokentillä menneellä viikolla. Maalijyvä tuntuu olevan kunnossa seuroilla ja tässäkin ottelussa voidaan odottaa verkkojen heiluvan. Rafael van der Vaart on maalin tehdessään seuran historian seitsemäs pelaaja, joka on pystynyt tekemään maalin vähintään kuudessa ottelussa peräjälkeen.

Molempien seurojen takaa löytyvät todella kokeneet maalivahdit. Brad Friedelillä on edessään peräti 276. perättäinen Valioliigaottelu, kun taas vastapäässä Mark Schwarzer lähenee jo 500. pelatun pääsarjaottelun rajaa.

Spursilta uupuu laidalta vielä sydänleikkauksesta toipuva manageri Harry Rednkapp, mutta lienee mahdottomuus etteikö hän tavalla tai toisella vaikuttaisi seuran luotsaamiseen.

Fulham on voittanut Tottenhamin viimeksi lähes kolme vuotta sitten, joten kovana kotijoukkueen tunnettu joukkue saa tehdä kaikkensa pitääkseen mainettaan yllä.

Valioliiga.comin veikkaus:
Spurs on kovassa vireessä ja heitä ei ole voitettu seitsemään viime otteluun. Vieraat tulevat hakemaan pisteet Craven Cottagelta numeroin 1-2.