Liverpool on antanut kenkää urheilupuolen johtaja Damien Comollille.

Seuran omistajien mukaan ero tapahtui ”hyvässä yhteisymmärryksessä” ja sen taustalla ovat suuret pettymykset tämän vuoden hankinnoissa – etunenässä ökykallis Andy Carroll.

Comolli oli yksi päätekijöistä seuran hankkiessa Luis Suarezin 22.8. miljoonalla ja Andy Carrollin 35. miljoonalla punnalla. Varsinkin jälkimmäinen hankinnoista on ollut omistajaportaalle todellinen jättipettymys.

Comolli oli myös mukana tuomassa Jordan Hendersonia, Charlie Adamia, Stewart Downingia, José Enriquea, Sebastián Coatesia ja Craig Bellamya Poolin riveihin, joskin päävastuu näistä hankinnoissa oli manageri Kenny Dalglishilla.

Kokonaisuutena ongelmat Carrollin, Hendersonin, Adamin ja Downingin pelitason kanssa olivat liikaa seurajohdolle, ja se päätti vapauttaa Comollin tehtävistään.

Vuonna 2010 seuraan hankittu Comolli sanoo palaavansa nyt Ranskaan ”perhesyistä”.