Kaiken piti olla viimeistelyä vaille valmista. 21-vuotiaalla Gaston Ramirezilla oli jo toinen jalka lentokoneessa matkalla Southamptoniin viimeistelemään sopimus. Tietojen mukaan Bologna oli jo hyväksynyt Saintsin ennätyksellisen 15 miljoonan euron tarjouksen.

Nyt tilanne on kuitenkin kääntynyt päälaelleen. Bolognan presidentin Albano Guaraldin mukaan siirto ei ole lähelläkään toteutumista. Samassa rytäkässä Guaraldi antoi haukut Ramirezille.

”Ramirezilla on sopimus Bolognan kanssa ja seura päättää hänen kohtalostaan, ei hän itse”, Guaraldi sanoi.

”Ramirezin käytös ei ole missään nimessä hyväksyttävää. Gaston ei voi pakottaa siirtoa tuollaisilla haastatteluilla. Olen vakava ihminen ja olen jo sanonut, että hänen hintalappunsa on 20 miljoonaa.”

Uruguayn maajoukkuepelaaja teki viime kaudella kahdeksan maalia 28 Serie A -ottelussa.