Chelsean jatkopaikka muiden käsissä
Chelsea ja Manchester United pelaavat tänään viimeisen ottelunsa Mestarien liigan lohkovaiheessa. United on varmasti jatkossa, Chelsea saa jännittää kalkkiviivoille asti.
Chelsea – Nordsjälland
Lähtötilanne on se, että Nordsjälland kaatuu Stamford Bridgellä. Jos ei kaadu, ei Chelsea ansaitse paikkaansa jatkossa. Mutta Chelsealle voitto ei välttämättä riitä. Samaan aikaan Shakhtar Donetsk pelaa Ukrainassa Juventusta vastaan. Shakhtarin kotivoitto on ainoa tulos, jolla Chelsea jatkaisi 16 parhaan joukkoon. Chelsean kannalta tilanteen tekee vaikeammaksi se, että Shakhtar on jo varmistanut jatkopaikkansa, joten joukkueella ei välttämättä riitä nälkää voittoon asti.
Nordsjällandista ei pitäisi olla vastusta pakkoraossa olevalle kotijoukkuelle. Edellinen ottelu näiden kahden välillä päättyi Chelsean 0-4 -vierasvoittoon.
Chelsean kokoonpanosta puuttuu viime viikkoina ikävöity kapteeni John Terry. Lisäksi Frank Lampard ja Daniel Sturridge ovat loukkaantumisten takia sivussa. Tanskalaisryhmästä on poissa Jores Okore, joka on tähän asti pelannut kaikissa lohkovaiheen otteluissa. Merkille pantavaa on myös, että Ramires ja David Luiz ovat varoituksen päässä pelikiellosta.
Chelsea voittanee, siitä ei ole kahta sanaa. Samalla katkeaa voitoton putki, joka on pisin sitten vuoden 1996. Valitettavasti voitolla ei Bluesin kannalta ole välttämättä merkitystä. Shakhtar on ehdottomasti vahva joukkue, mutta sillä ei ole niin paljon panosta, kuin Juventuksella. Kovasti näyttää siltä, että toinen englantilaisjoukkue ja Mestarien liigan hallitseva mestari jää tänään alkulohkoon.
Manchester United – CFR Cluj
Unitedilla ei ole lohkovaiheen päätösottelussa mitään pelissä. Vaikka ottelu pelataan kotiyleisön edessä, sir Alex Ferguson todennäköisesti lepuuttaa avainpelaajiaan tulevan viikonlopun Manchesterin derbyä varten.
Clujilla sen sijaan on vielä mahdollisuus yltää jatkopeleihin. Lohkon kolmospaikka on jo varma, joten romanialaisilla ei ole mitään hävittävää. Joukkueen on jatkoon yltääkseen saatava tänä iltana enemmän pisteitä, kuin Galatasaray. Turkin ylpeys kohtaa viimeisessä ottelussaan lohkojumbo Bragan.
Aiemmin syksyllä Unitedin kaikki puolustajat olivat samaan aikaan sivussa. Nyt alkaa näyttää samalta keskikentän suhteen. Shinji Kagawa, Nani, Antonio Valencia ja Anderson ovat loukkaantuneina. Ryan Giggsillä on pientä jalkavammaa ja Nick Powell on ollut sairaana. Lisäksi sivussa on pikkuhiljaa paluuta tekevä Nemanja Vidic. Clujin puolelta ovat poissa Ronny ja Bakary Sare.
United pelaa puolivaloilla, mutta kotivoitto on silti todennäköisin vaihtoehto. Ottelusta tekee mielenkiintoisen se, että Cluj tulee painamaan alusta asti täydellä höyryllä päälle. Clujin jatkopaikka lepää kaikesta huolimatta Galatasarayn käsissä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Newcastle upeaan voittoon PSG:stä Mestarien liigassa
- Tässä on koko Englannin tehottomin joukkue – rikkoi juuri kyseenalaisen ennätyksen
- Toimittaja: Loistavan alkukauden pelannut Brighton-tähti tekee jatkosopimuksen
- Valtavia minuutteja pelannut Bukayo Saka loukkaantui – Thierry Henry: ”Tämä ei ole kritiikkiä Artetaa kohtaan, mutta…”
- Andy Carroll toivoi epäonnistuvansa Liverpoolin lääkärintarkastuksessa: ”Yhtäkkiä löysin itseni helikopterista”
- Guardian: Erik ten Hag ei ole potku-uhan alla
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Frank Lampard on kiinnostunut huippupestistä Skotlannissa
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Manchester United buuattiin kentältä – näin kommentoi Erik ten Hag
- Manchester Unitedin legendoilta täyslaidallinen joukkueen puolustamiselle – ”Se on noloa”
- Arsenalin nuori tähti loukkaantui taas – Mikel Arteta ei kadu peluuttamista
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Liverpoolin valitus hylättiin – pelikielto pysyy voimassa
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Arsenal ja Man United pettyivät Mestarien liigassa
- Pep Guardiola vertasi nykyjalkapallon tilannetta pikaruokaan: ”Luuletteko että meillä on aikaa prosesseihin?”