Siirtoikkuna aukeaa hetken kuluttua. Valioliiga.com tarjoaa kattavan spekulaatiopaketin.

Swansea

Michael Laudrupin ryhmä on pelannut hyvän syyskauden. Tällä hetkellä näyttää siltä, että Swansea taistelee ylemmän keskikastin sijoituksista. Europaikatkin ovat täysin mahdollisia. Loppukauden suunta riippuu yhdestä miehestä. Rayo Vallecanosta kesällä tullut Michu kiinnostaa monia seuroja. Espanjalainen on jaetulla toisella sijalla Valioliigan maalipörssissä 13 osumalla. Swansea voisi tehdä tammikuussa Michulla voittoa, mikäli vertaillaan vain siirtokorvauksia. Toisaalta europaikoille pääseminen tuottaisi sekin seuran kassaan mukavasti kolikoita, eikä niin kunnianhimoinen tavoite onnistu ilman Michua.

Tulossa
Craig Dawson
(WBA), Mohammed Abdellaoue (Hannover), Nicklas Bendtner (Juventus), Miku (Celtic), Mark Davies (Bolton), Alex Baptiste (Blackpool)

Lähdössä
Michu, Leroy Lita (Birmingham), Ashley Williams (Newcastle)

Tottenham

Spurs käytti kesällä paljon rahaa hankintoihin. Gylfi Sigurdsson ja Clint Dempsey eivät ole kuitenkaan päässeet viime kauden iskuun. Pelintekovoima on ollut turhan paljon Gareth Balen harteilla. Seuran kirkkain tähti Bale on ollut pidempään monen seuran kiikarissa. Real Madridin tiedetään olevan varsin kiinnostunut walesilaisen palveluksista. Bale on liitetty myös Barcelonaan, mutta Katalonian reissu tuskin toteutuu. Jos Bale lähtee, Tottenham iskee varmasti kyntensä kiinni Crystal Palacen Wilfried Zahaan, jonka hinta voi tosin nousta liian korkealle.

Pelinrakennuspuolelle olisi tarjolla Interin Wesley Sneijder tai Ajaxin Christian Eriksen, joka on yhdistetty myös Liverpooliin. Mielenkiintoinen vaihtoehto olisi uransa ehtoopuolella pelaava David Beckham. Keskikenttäpelaajien lisäksi Tottenham mahdollisesti etsii joukkueeseen uutta topparia. Varsinkin William Gallas on ollut monessa ottelussa suurissa vaikeuksissa. Puolustuslinjasta Michael Dawson saattaa siirtyä QPR:ään.

Tulossa
Sneijder (Inter), Eriksen (Ajax), Zaha (Crystal Palace), Beckham (LA Galaxy), Thomas Ince (Blackpool), Christian Benteke (Aston Villa), Éver Banega (Valencia), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Alan Dzagoev (CSKA Moskova), Willian (Shakhtar Donetsk)

Lähdössä
Bale (Real Madrid, Barcelona), Dawson (QPR), Tom Huddlestone (Liverpool), Benoît Assou-Ekotto (Juventus), Heurelho Gomes (Corinthians)

West Bromwich

WBA on ajautunut lievään laskuun hyvän alkukauden jälkeen. Hyvä alkukausi olikin lievää ylisuorittamista. Joukkue on kuitenkin yhä setisemäntenä. Keskikentällä ja hyökkäyksessä materiaalia riittää. Puolustajat ovat joutuneet pelaamaan kovia minuutteja. Alakertaan pitäisi saada vahvistusta, etenkin jos Dawson lähtee Swanseaan.

Tulossa
Emir Bajrami
(Monaco)

Lähdössä
Shane Long
, Dawson (Swansea), Youssuf Mulumbu (Newcastle), Jonas Olsson (West Ham), George Thorne (Birmingham)

West Ham

Sam Allardycen joukkueessa on materiaalia jokaiselle osa-alueelle. West Ham on kärsinyt jonkun verran loukkaantumisista. Sairastuvalta ja kurinpitäjältä on luvassa lisää pelaajia miehistöön, joten suurta tarvetta hankinnoille ei ole. Frank Lampard on kuitenkin pelaaja, joka toisi joukkueeseen lisää voittamisen kulttuuria, kokemusta ja ennen kaikkea pelintekovoimaa.

Tulossa
Lampard (Chelsea), Eidur Gudjohnsen (Cercle Brugge), Adrian Mutu (Ajaccio), Jonas Olsson (WBA), Dejan Stankovic (Inter), Federico Fazio (Sevilla)

Lähdössä
Mohamed Diamé
(QPR), Frédéric Piquionne (Celtic, Wolves), James Collins (Sunderland, QPR), Matt Jarvis (Stoke, Fulham), Andy Carroll (Newcastle)

Wigan

Roberto Martínez on ilmoittanut julkisesti haluavansa Roger Espinozan Wiganin riveihin. Valioliiga.comin tietojen mukaan Espinozan siirto on käytännössä varma. Espinoza edustaa tällä hetkellä MLS-liigan Sporting Kansas Cityä.

Tulossa
Espinoza (Kansas City), Haris Medunjanin (Gaziantepspor), Boniek García (Houston Dynamo), Marco Pappa (Heerenveen), Alex Baptiste (Blackpool), D.J. Campbell (Ipswich), Kalilou Traoré (Sochaux), Ángelo Henríquez (Man United)

Lähdössä
?