Wenger valmis rikkomaan Arsenalin siirtoennätyksen Higuaínilla
Arséne Wenger toivoo Carlo Ancelotin välitöntä nimeämistä Real Madridin manageriksi, joka vankistaisi hänen pyrkimyksiään napata Realin hyökkääjä Gonzalo Higuaín Gunnersiin. Wenger on valmis rikkomaan Arsenalin siirtoennätyksen argentiinalaispelaajasta.
Real on ollut ilman manageria siitä lähtien kun joukkueen ja José Mourinhon tiet erkanivat pari viikkoa sitten, minkä vuoksi Higuaín haluaa odottaa ja saada varmistuksen asemastaan joukkueessa ennen kuin ryhtyy tekemään isompia päätöksiä tulevaisuudestaan.
Ancelotti on tehnyt selväksi että hänen uransa tuskin jatkuu ranskalaisjätti Paris Saint-Germainin peräsimessä. Italialainen on avoimesti kertonut olevansa kiinnostunut Realin kipparoimisesta, ja mikäli pesti hänelle suodaan, odotetaan hänen ottavan mukaansa myös englantilaisen apuvalmentajansa Paul Clementin.
Hidasteena toimii kuitenkin se, että PSG tahtoo varmistaa Ancelotin seuraajan ennen hänen lähtöään. Suosikkina ranskalaisten uudeksi manageriksi pidetään venäläisen Anzhi Makhachkalan Guus Hiddinkiä, mutta myös Tottenham-luotsi André Villas-Boaksen nimi on ollut esillä.
Wenger on seurannut asioiden etenemistä tarkkaavaisesti valmistautuessaan pistämään pelaajahankintoihin isompia summia kuin koskaan aikaisemmin. Gunnersien toimitusjohtaja Ivan Gazidis kertoi viime viikolla seuran kykenevän taistelemaan nyt parhaimmista markkinoilla olevista pelaajista.
Wenger tahtoo tuoretta sysäystä joukkueen hyökkäyspeliin, ja keskustelut Higuaínin edustajien kanssa ovat jo alkaneet. Myös Juventus on kiinnostunut hyökkääjästä, jonka arvoksi Real Madridin presidentti Florentino Pérez on arvioinut vajaat 30 miljoonaa euroa. Arsenalin tämän hetken siirtoennätys on 17,5 miljoonaa euroa, jonka he käyttivät vuonna 2009 venäläiseen Andrey Arshaviniin, joka lähtee seurasta kesäkuun lopulla sopimuksen umpeuduttua.
Arsenal tahtoisi tehdä profiilihankintansa ennen heidän harjoituskiertuettaan Aasiaan, joka alkaa 11. heinäkuuta. Joukkue vierailee Indonesiassa, Vietnamissa, sekä Japanissa.
Lähde: The Guardian
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Liverpool päätti pitkän tappioputkensa Valioliigassa
- Chelsea tylsytti Tottenhamin – kotiyleisö buuasi omilleen
- Amadin unelmakuti pelasti Manchester Unitedin tappiolta
- Chelsea-pelaajan kaahailu tallentui videolle – kortti lähti kahdeksi vuodeksi
- Arne Slot ei allekirjoita väitteitä Liverpoolin ongelmista: ”En näe syytä muuttaa pelityyliämme täysin”
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Liverpool päätti pitkän tappioputkensa Valioliigassa
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Chelsea tylsytti Tottenhamin – kotiyleisö buuasi omilleen
- Chelsea-pelaajan kaahailu tallentui videolle – kortti lähti kahdeksi vuodeksi
- Mikel Artetalta kutkuttava päivitys: ”Se hetki on lähellä”