Manchester City luopumassa neljästä pelaajasta
Kuva: Getty Images
Valioliigan hallitseva mestari Manchester City on luopumassa neljästä pelaajasta vielä ennen siirtoikkunan sulkeutumista. Puolustajista Matija Nastasic ja Micah Richards, keskikenttäpelaaja Scott Sinclair ja hyökkääjä John Guidetti eivät mahdu Manuel Pellegrinin pelaavaan miehistöön.
Nastasic siirtyi Cityyn elokuussa 2012 Fiorentinasta. Loukkaantumiset ja Cityn tekemät hankinnat ovat vaikeuttaneet Nastasicin aikaa joukkueessa. Richardsille puolestaan tarjottiin jatkosopimusta, mutta City-kasvatti kieltäytyi allekirjoittamasta sopimusta vähäisen peliajan vuoksi.
Myös Sinclair ja Guidetti ovat jääneet Cityssä vähäiselle peliajalle. Pellegrinin mukaan kaikki pelaajat ovat seuralleen tärkeitä, mutta chileläismanageri ei halua pitää joukkueessaan liikaa pelaajia.
Lähde: Sky Sports
Toimittajan sana
Nastasic on vasta 21-vuotias toppari, joka tarvitsee peliaikaa jatkaakseen urakehitystään. Serbialaispuolustajalla riittänee ottajia, joten hänellä on varaa tehdä valinta useista eri seuroista. Richards on jämähtänyt turhan pitkäksi aikaa Cityyn. Puolustaja on saanut edellisen kerran enemmän vastuuta kaudella 2011-12, joten siirto muihin maisemiin olisi voinut tapahtua jo aikaisemmin. Sinclairin uran voidaan sanoa pysähtyneen hänen siirryttyä Cityyn elokuussa 2012. Swanseassa upeita otteita esittänyt laituri jäi viime kaudella West Bromissa lainasopimuksellaan reservipelaajan rooliin. Guidetti on lupaava hyökkääjä, mutta Cityn hyökkäyskalusto on aivan liian kovatasoinen ruotsalaispelaajalle murtautuakseen pelaavaan kokoonpanoon. 22-vuotias hyökkääjä on herättänyt kiinnostusta hollantilaisessa Feyenoordissa.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCON:sta: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Chelsea saa Cole Palmerin takaisin Everton-otteluun
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- Hollantilaislegenda ei ymmärrä Mohamed Salah’n käytöstä: ”Jos hän reagoi tällä tavalla…”
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Seuraavana KuPS! Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä
- Jättääkö Mohamed Salah jäähyväiset Brightonia vastaan? Telegraphilta iso paljastus