Gary Nevillellä on kädet täynnä työtä – valmentaminen ei kuulu suunnitelmiin lähitulevaisuudessa
Kuva: Getty Images
Gary Neville sanoo Sky Sportsin sivuilla, että hänellä ei hinkua takaisin valmentajan hommiin. Neljän kuukauden pesti Valenciassa saattaa jäädä miehen viimeiseksi.
Tuon neljän kuukauden aikana Neville johdatti Valencian kolmeen voittoon 16 pelissä, ja hänen valmennusuransa La Liigassa päättyi siihen. Manchester Unitedin puolustaja jätti työnsä myös Englannin maajoukkueen riveissä viime kesän EM-kisojen jälkeen.
Tällä hetkellä Neville keskittyy kesken oleviin projekteihinsa, joihin kuuluu muun muassa osaomistus Salford Citysta.
– En koskaan sano ”en koskaan”, koska rakastan jalkapalloa niin paljon. On kuitenkin vaikea palata valmennustöihin nyt, sillä tällä hetkellä olen sitoutunut niin moniin muihin projekteihin, Neville kertoo.
Nevillellä on näppinsä pelissä sekä hotelli- että ravintolabisneksessä, unohtamatta Salford Cityn nostamista liigajoukkueeksi.
– Valmentaminen ei kuulu suunnitelmiini seuraavaan viiteen vuoteen. Ei ehkä sen jälkeen, eikä se ole mikään menetys. Joidenkin mielestä ehkä on, mutta minulle sillä ei ole niin merkitystä, Neville toteaa.
Neville valmensi espanjalaista Valenciaa joulukuusta maaliskuuhun. Vuodesta 2012 lähtien seuralla on ollut kahdeksan valmentajaa. Nyt joukkuetta luotsaa Pako Ayesteran.
– En voi syyttää epäonnistumisestani sitä, että en osannut kieltä. Tai sitä, että pukuhuoneessa oli pahoja ongelmia. Enkä sitä, että meillä oli huonoa tuuria. Tiesin kaiken sen, ennen kuin menin. Joku voi ajatella, että sain Valenciasta vain negatiivisia kokemuksia. Hävisin ehkä otteluita, mutta sain hienoja kokemuksia muusta elämästä, kulttuurista ja kiitollisuudesta erilaisessa maassa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- The Athletic: Aston Villan luottolaituria viedään sarjanousijaan
- Top 5: Tässä ovat MM-kisojen parhaat Valioliiga-pelaajat
- Sky: Laiturihankinta menee Manchester Unitedilta sivu suun
- Sky: Aston Villa yrittää vaihtaa yhden MM-kisaflopin toiseen
- Bukayo Saka MM-kisoista: ”Olisin halunnut pelata enemmän”
- Declan Rice: Englannilla paras joukkue ”todella pitkään aikaan”
- Uskomaton pronssiottelu! Englanti ja Ranska hurjastelivat 10 maalia MM-trillerissä
- Nyt jysähti: Morgan Rogersille jättisiirto!
- Newcastle United kiinnitti hyökkääjän pitkään sopimukseen – näyttelee isoa osaa seuran suunnitelmissa
- Man United–Wrexham – ei ihan farssi, mutta parannettavaa jäi paljon
- Man United–Wrexham – ei ihan farssi, mutta parannettavaa jäi paljon
- Nyt jysähti: Morgan Rogersille jättisiirto!
- Declan Rice: Englannilla paras joukkue ”todella pitkään aikaan”
- Wayne Rooney: Vain yksi valmentaja voisi korvata Thomas Tuchelin
- Uskomaton pronssiottelu! Englanti ja Ranska hurjastelivat 10 maalia MM-trillerissä
- Bukayo Saka MM-kisoista: ”Olisin halunnut pelata enemmän”
- Kobbie Mainoon tyly kohtelu puhuttaa – Englannin valmennukselta vaaditaan vastauksia
- Sky: João Palhinhalle puuhataan paluuta Valioliigaan
- Newcastle United kiinnitti hyökkääjän pitkään sopimukseen – näyttelee isoa osaa seuran suunnitelmissa
- Sandro Wagner hehkuttaa: Tässä syy Arsenalin hätkähdyttäviin tehoihin