Vahvistus: Sam Allardycelle potkut Englannin maajoukkueesta
Sam Allardyce on saanut potkut Englannin maajoukkuemanagerin paikalta.
Potkujen syynä on Allardycen kommentointi, jonka Daily Telegraphin peitetehtävissä olleet toimittajat nauhottivat. Allardyce kertoi bisnesmiehinä esiintyneille toimittajille, miten muun muassa kolmannen osapuolten omistuskieltoon liittyviä FA:n sääntöjä voidaan kiertää. Lisäksi hän haukkui edeltäjänsä Roy Hodgsonin ja Gary Nevillen (lue lisää tästä).
Englannin jalkapalloliitto FA kertoi tiedotteessaan, että Allardyce pahoitteli tekoaan. Teko oli kuitenkin niin vakava, ettei Allardyce voinut jatkaa tehtävässään. Tiedotteen mukaan Englannin miesten maajoukkuemanagerin on oltava vahva johtaja ja osoitettava kunnioitusta pelin lahjomattomuutta kohtaan. Virallisesti osapuolet erosivat yhteisen päätöksen myötä.
Allardyce valittiin Hodgsonin seuraajaksi vain 67 päivää sitten. Hänen aikakautensa jää historiaan Englannin maajoukkuehistorian lyhyimpänä. Allardycen paikan ottaa väliaikaisesti Gareth Southgate. Hän luotsaa Englannin maajoukkuetta otteluissa Maltaa, Sloveniaa, Skotlantia ja Espanjaa vastaan.
The FA can confirm that Sam Allardyce has left his position as @England manager. Full statement: the-fa.com/t6xvPg
67 - Sam Allardyce was in charge of England for just 67 days and leaves having won his only game in charge. Exit.
LUE MYÖS:
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Jamie Carragher: Erling Haalandia pidetään tulevaisuudessa kaikkien aikojen parhaana maalintekijänä
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”

