Britannian jalkapalloa kuohuttava Daily Telegraphin julkituoma lahjusskandaali jatkaa leviämistään. Mestaruussarjassa pelaavan Leedsin omistaja Massimo Cellino on yksi Telegraphin julkaisemista vyyhtiin osallistuneista.

Telegraph julkaisi videon, jolla Cellino ehdottaa Kaukoidässä toimivan yrityksen edustajiksi tekeytyneille toimittajille seuran osakkuutta. Hän kertoo nauhalla, kuinka seuran osakkeenomistajiksi ryhtymällä pelaajasiirroista virtaisi rahaa heillekin.

– Voin kertoa teille, käytän tänä vuonna kahdeksan miljoonaa… uusiin pelaajiin. Haluaisitteko rahoittaa sitä? Haluatteko siitä 20 prosenttia? Saatte 20 prosenttia pelaajasta – se on ainut tapa, Leedsin omistaja puhuu.

– Osakkeenomistajana voitte rahoittaa joukkuetta, ja kysyä mitä tahdotte – prosentilleen. Se on laillista Englannissa.

Leeds kertoo katsoneensa nauhat, eikä se näe niissä väärinkäytöksiä.

– Herra Cellino ei ehdota missään vaiheessa toimittajille FA:n sääntöjen kiertämistä liittyen kolmannen osapuolen omistukseen. Yleisesti ottaen Cellino on tehnyt täysin sääntöjen mukaisia ehdotuksia FA:n määräyksiin nähden, sillä ainoa osapuoli joka saa hyötyä ehdotuksessa pelaajista on seura, Leeds sanoo tiedotteessaan.

Aiemmin Daily Telegraph on julkaissut nauhoja Englannin maajoukkueen Sam Allardycesta ja QPR:n Jimmy Floyd Hasselbainkista (lue lisää). Allardyce joutui eroamaan videon vuoksi virastaan (lue lisää).