Pep Guardiola haluaa vahvistaa Man Cityn puolustusta Euroopan mestarilla – Realistisempi kuin muut vaihtoehdot

Manchester City tulee olemaan todennäköisesti jälleen erittäin aktiivinen kesän siirtoikkunan auetessa. Ehkä kaikista eniten joukkue tarvitsee vahvistusta oikean laitapuolustajan paikalle.
Tällä hetkellä joukkueella on tuolle pelipaikalle nimiä kuten Pablo Zabaleta, Bacary Sagna, Aleksander Kolarov ja Gaël Clichy. Näistä pelaajista kaikkien sopimus on loppumassa ensi kesäkuussa paitsi Kolarovin, joka on pelannut paremmin tällä kaudella topparina.
Man Cityn päävalmentaja Pep Guardiolan ei tiedettävästi ole päättänyt ketkä edellisistä pelaajista saavat jatkosopimuksen.
Vaikka jatkosopimuksia tehtäisiinkin, niin ei tämän hetkisten vaihtoehtojen taso ole ollut tällä kaudella kovin korkea.
Guardiola tahtoo siis vahvistaa tuota pelipaikkaa. Eniten Man Cityyn on huhuttu Valioliigan laitapuolustajaparhaimmistoon kuuluvia Kyle Walkeria ja myös Barcelonan tavoittelemaa Héctor Belleriniä. Molempien näiden pelaajien hankkiminen tulisi kuitenkin olemaan erittäin vaikeaa, sillä molemmat pelaavat jo valmiiksi suurseurassa ja heidän hintalappunsa olisi varmasti erittäin suuri.
ESPN FC:n mukaan Guardiola on kiinnostunut portugalilaisesta Cédric Soaresista. Tällä kaudella upeasti Southamptonin puolustuksessa pelanneen laitapuolustajan joukkue on päästänyt vain 36 maalia, mikä on sarjan kahdeksanneksi vähiten.
Soaresin markkina-arvo on kasvanut paljon muutaman viime kauden aikana, mutta silti kyseessä olisi paljon halvempi vaihtoehto kuin Walker tai Bellerin. Southamptonista on myös helpompi ostaa pelaajia, kuin oletettavasti samoista sarjasijoituksista kamppailevista Tottenhamista ja Arsenalista.
Soares oli mukana viime kesänä jalkapallon Euroopan mestaruuden voittaneessa Portugalin maajoukkueessa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Newcastle pyysi anteeksi
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Mikel Arteta: Arsenal tavoittelee Mestarien liigan voittoa
- Arsenal aloittaa urakkansa Mestarien liigassa ilman kahta avainpelaajaansa
- Paul Scholes kummastelee Bruno Fernandesin roolitusta
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Newcastle pyysi anteeksi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Paul Scholes kummastelee Bruno Fernandesin roolitusta
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona