Kierrosennakko: Hodgsonin paluu, Rooneyn paluu ja kiihkeä Lontoon derby
Kuva: Getty Images
Valioliigassa pelataan ensimmäistä kertaa tällä kaudella samalla viikolla europelien kanssa, joten joillain joukkueilla alkaa kahden ottelun viikon rasitus varmasti näkyä. Tällaisilla viikoilla kysytään kokoonpanolta leveyttä. Toiset managerit lepuuttavat enemmän Euroopassa ja toiset kotimaassa, mutta rotaatiota ei laiminlyö yksikään.
Nostamme ennakossa esille kaksi maineikasta kotiinpalaajaa sekä sunnuntain huippuottelun Stamford Bridgellä.
Crystal Palace – Southampton
Juttua kirjoitettaessa Valioliigan nollakerhossa on vielä kaksi joukkuetta. Mikäli Bournemouth avaa pistetilinsä perjantain kotiottelussaan sarjanousija Brightonia vastaan, jää Crystal Palace kerhoon ypöyksin. Neljän tappion suora ilman ainuttakaan tehtyä maalia aiheutti Frank de Boerille kauden ensimmäiset valmentajan potkut. Hollantilainen pelaajalegenda ehti hoitaa tehtäväänsä vain 77 päivän ajan, ennen kuin seurajohdon kärsivällisyys loppui. Seurajohdon kanssa oli joidenkin lähteiden mukaan jo niin paljon erimielisyyksiä, ettei de Boerin työpaikkaa olisi pelastanut edes voitto Burnleystä viime viikonloppuna. Crystal Palacen uusi manageri on suomalaisillekin varsin tuttu Roy Hodgson, joka palaa Valioliigaan yli viiden vuoden tauon jälkeen. 70-vuotiaan Hodgsonin voi todeta palaavansa tällä kertaa nimenomaan kotiin, sillä Hodgson pelasi 60-luvulla juniorina juuri Crystal Palacessa. Ammattipelaajaa Hodgsonista ei koskaan tullut, mutta sitäkin maineikkaampi valmentaja sen sijaan.
Chelsea-Arsenal
Sunnuntain ensimmäinen ottelu on kierroksen ainoa ”Top six -joukkueiden” kohtaaminen, ja Lontoon derby. Pelivire huomioiden Chelsea lähtee otteluun jopa harvinaisen selkeänä suosikkina, joskin Arsenalkin palautti itseluottamustaan kaatamalla Eurooppa-liigassa Kölnin 3-1. Chelsealla on ottelussa selkeästi myös lepoetu puolellaan. Se takoi jo tiistaina Mestarien liigan ensikertalaisen FK Karabahin maanrakoon (6-0), ja antoi myös lepoaikaa monille avainmiehilleen. Arsenal puolestaan kamppaili Kölniä vastaan torstaina, joskin erittäin varamiehisenä sekin.
Manchester United-Everton
Kierroksen päättää ottelu, jota markkinoidaan luonnollisesti Wayne Rooneyn paluulla Old Traffordille. Everton-kasvatti Rooney on ”virallisesti” kotonaan Goodison Parkilla ja Liverpoolissa, mutta kyllähän Old Trafford on aivan yhtä lailla Rooneyn toinen koti. Vaikkei Rooney enää punapaitaa yllään kannakaan, on jännittävää nähdä, millaisen vastaanoton pitkäaikainen United-kapteeni Manchesterissa saa. Oletettavasti arvokkaan ja kunnioittavan – ja ovathan tällaista myös Rooneyn entiset pelikaverit toivoneet.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Bruno Fernandes ennustaa, että Michael Carrickin suuruuden päivät ovat tulossa
- Manchester City poistui voittajana Anfieldilta – toisen jakson maalijuhlat takasivat hurjan otatuksen
- ”Täydellinen vapaapotku”: Manchester Unitedin supertalentti, 15, ampui joukkueensa voittoon
- Wayne Rooneyn poika paukutti hurjat lukemat Valioliiga-cupissa – Manchester United loppuotteluun
- Taas huono tulos – Eddie Howella on nyt paineet niskassaan: ”Tuntuu ikävältä”
- Ei voi olla totta – Liverpoolin jättihankinta loukkaantui ”vakavasti”
- Bournemouth on ostanut AC Milanin puolustajan omakseen
- Liam Rosenior ylistää Cole Palmeria: ”Hän on pysäyttämätön”
- Cole Palmer käytti Wolverhamptonin tötöilyn hyväkseen – Valioliiga-ennätys uusiksi
- Manchester United jatkoi voittokulkuaan Tottenhamin kustannuksella – tällä kertaa apuja tuli vierailta
- Bruno Fernandes ennustaa, että Michael Carrickin suuruuden päivät ovat tulossa
- ”Täydellinen vapaapotku”: Manchester Unitedin supertalentti, 15, ampui joukkueensa voittoon
- Ei voi olla totta – Liverpoolin jättihankinta loukkaantui ”vakavasti”
- Wayne Rooneyn poika paukutti hurjat lukemat Valioliiga-cupissa – Manchester United loppuotteluun
- Manchester City poistui voittajana Anfieldilta – toisen jakson maalijuhlat takasivat hurjan otatuksen
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Taas huono tulos – Eddie Howella on nyt paineet niskassaan: ”Tuntuu ikävältä”
- Bournemouth on ostanut AC Milanin puolustajan omakseen
- Marc Cucurella ja Adama Traoré naureskelivat nujakalleen – ”João Pedro pelasti henkeni”
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”