Southamptonin ennätyshankinnalla harjoituksissa syntynyt nilkkavamma

Southampton joutuu tulemaan sunnuntaisessa vieraspelissään sarjanousija Brightonia vastaan ilman ennätyshankintaansa Mario Leminaa. Juventuksesta kesällä hankittu keskikenttäpelaaja loukkasi viikolla harjoituksissa nilkkaansa.
Lemina on sopeutunut Valioliigaan hienosti ja hänestä on tullut nopeasti yksi Saintsin keskikentän avainpelaajista. Menetys onkin tuntuva. Valmentaja Mauricio Pellegrino ei kuitenkaan vielä arvioi, kuinka pitkään gabonilainen on sivussa tositoimista.
– En tiedä, kuinka pitkään hän on loukkaantuneena. Hänellä on nilkkavamma, Pellegrino tiedotti lehdistötilaisuudessa Sky Sportsin mukaan.
– Hän on sentyyppinen pelaaja, jota kokoonpanossamme ei ollut. Siksi hankimmekin hänet. Pystymme kuitenkin korvaamaan hänet, mutta ehkä vähän eri tavalla.
– Kun menetämme pallon hyökkäyskolmanneksella, järjestäydymme paremmin, kun Mario on kentällä, Pellegrino tarkentaa.
Peliajasta toiveita elättelee marokkolainen Sofiane Boufal, joka teki viime viikonloppuna West Bromwichia vastaan kierroksen komeimman maalin. Soolo oli epäilemättä yksi koko alkukauden hienoimmista osumista.
Southamptonin aiempi ennätyshankinta Boufal tuuletti maaliaan managerin nenän alla, ilmeisesti peliajan vähyyttään protestoidakseen. Reaktio ei jäänyt Pellegrinolta huomaamatta.
– Juttelin hänen kanssaan, mutta keskustelun sisältö on henkilökohtaista. Olen joka tapauksessa iloinen siitä, miten hän on pelannut viime otteluissa.
Seuraa meitä myös Facebookissa ja Twitterissä. Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”