Vierasjoukkueen pelaaja Chelsean tarkkailussa tänään Emiratesilla – Antonio Conten vanha tuttu
Kuva: Getty Images
Chelsean pelaajatarkkailijat istuvat Arsenalin kotistadionilla Emirates Stadiumilla hetki sitten alkaneessa ottelussa Belgradin Punaista Tähteä vastaan. Evening Standardin mukaan scoutit seuraavat vierasjoukkueen kärkimiestä Richmond Boakyeta.
Chelsea tarkkaili 24-vuotiasta Boakyeta jo kaksi viikkoa sitten Punaisen Tähden ja Arsenalin edellisessä kohtaamisessa. Puolustava mestari epäonnistui kesällä yrittämässään Fernando Llorenten hankinnassa, ja lisätulivoimalle Álvaro Moratan takana olisi edelleen tarvetta.
Boakye on tehnyt Belgradin Punaiselle Tähdelle sarjaottelut ja europelit mukaanlukien 14 maalia 21 ottelussa. Mies itse myöntää olevansa kiinnostunut mahdollisesta siirrosta tammikuussa Lontooseen.
– Pelaan hyvin, joten katsotaan, mikä seura ottaa yhteyttä. Jos pääsen pelaamaan Chelseaan, niin lähden. Minulla on hauskaa ja pelaan parasta jalkapalloani, Boakye itse totesi huhuista.
Ghanan maajoukkueessa kuusi maalia 12 ottelussa tehnyt Boakye on Chelsea-luotsi Antonio Contelle entuudestaan tuttu pelaaja. Conte valmensi Juventusta, kun ”Vanha rouva” hankki teini-ikäisen Boakyen riveihinsä vuonna 2012. Tuolloin hän kuitenkin vietti seuraavat kaksi kautta lainalla – ensin Sassuolossa ja sitten espanjalaisessa Elchessä.
Belgradiin Boakyen tie vei Juventuksen jälkeen Atalantan, hollantilaisen Roda JC:n ja Serie B -seura Latinan kautta.
Seuraa meitä myös Facebookissa ja Twitterissä. Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kammottava tulos Valioliigan kriisiseuralle elintärkeässä pelissä
- Antoine Semenyon jättisiirto on nyt lähellä!
- ESPN: Manchester United on tehnyt ison ratkaisun päävalmentajasta
- Manchester City on nyt pahoissa ongelmissa: ”Me selviämme”
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Tottenham-hyökkääjä edelleen sivussa: ”Suunta on positiivinen”
- Chelsea vahvisti uuden päävalmentajansa
- Chelsean uusi päävalmentaja on tässä – ”Näyttää siltä, että olen seuraava manageri”
- Ole Gunnar Solskjær haluaa Man Unitedin päävalmentajaksi
- Leeds-fani kuoli ennen Man United -ottelua
- Antoine Semenyon jättisiirto on nyt lähellä!
- ESPN: Manchester United on tehnyt ison ratkaisun päävalmentajasta
- Kammottava tulos Valioliigan kriisiseuralle elintärkeässä pelissä
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Ole Gunnar Solskjær haluaa Man Unitedin päävalmentajaksi
- Manchester City on nyt pahoissa ongelmissa: ”Me selviämme”
- Floppihyökkääjä ulos? Liigavalmentajan sanat kertovat kaiken
- Vahvistus: City-tähden sääriluu murtui
- Tässä ovat ehdokkaat Man Unitedin seuraavaksi päävalmentajaksi
- Tottenham-hyökkääjä edelleen sivussa: ”Suunta on positiivinen”