Mistä ratkaisu Liverpoolin maalivahtiongelmaan? – Ex-huippuvahti ehdottaa Jan Oblakia
Kuva: Getty Images
Liverpoolin pelaajapalapelissä on loksahdellut moni palanen paikoilleen, kun Jürgen Klopp on hiljalleen haalinut haluamiaan pelimiehiä seuraan. Maalivahtiosasto puhuttaa silti edelleen, sillä sen paremmin Loris Karius kuin Simon Mignoletkaan eivät ole onnistuneet vakuuttamaan Liverpool-kannattajia, neutraalista katsojista puhumattakaan.
Klopp on jaksanut puolustaa tunnollisesti veräjänvartijoitaan, mutta media nostaa säännöllisesti esiin pelaajia, jotka parantaisivat Liverpoolin maalivahtipelaamista. Viimeksi tiistaina duosta Mignolet ilmoitti olevansa tyytymätön saamaansa vastuuseen ja haikailevan maisemanvaihtoa (uutinen).
Pitkäaikainen Irlannin maajoukkuevahti ja muun muassa Manchester Cityssä ja Newcastlessa palloja torjunut Shay Given nostaa esille kaksi nimeä, jotka hänen mielestään sopisivat Liverpooliin kuin nyrkki silmään.
– Liverpoolin kokoinen seura etsii vahvistusta sille osastolle, mutta maailmanluokan maalivahteja ei ole kovin montaa, 451 valioliigapeliä pelannut Given sanoi Sky Sportsille.
– Olen työskennellyt Jack Butlandin kanssa Stokessa. Hän on mahtava maalivahti, joka päätyy taatusti isompaan seuraan. Atlético Madridin Jan Oblak on puolestaan osoittanut olevansa huippumaalivahti.
Slovenialaisen Oblakin sopimus Atlético Madridin kanssa ulottuu vuoteen 2021, ja siinä on sadan miljoonan euron ulosostoklausuuli.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester City nousi Valioliigan kärkipaikalle
- Kai Havertz lähenee pelikuntoa – mukana jo tänään?
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen