Nabil Fekirin oli määrä siirtyä Lyonista Liverpooliin kesällä ennen MM-kisojen alkua.

Fekir oli päässyt tiettävästi yhteisymmärrykseen Liverpool-sopimuksensa henkilökohtaisista ehdoista ja ehti käväistä myös seuran lääkärintarkastuksessa. Lopulta seurat eivät päässetkään yhteisymmärrykseen siirtosummasta ja Fekir jäi Lyoniin.

Lyonin päävalmentaja Bruno Genesio kommentoi Fekirin kaatunutta siirtoa lehdistötilaisuudessa torstaina.

– Ei ole koskaan helppoa hyväksyä tällaista tilannetta. Olet hyvin lähellä siirtyä seuraan, johon haluat mennä ja lopulta kaikki kaatuu. Hän halusi edetä paremmalle tasolle ja saada nostetta uralleen. Tietenkin hän pettyi, Genesio totesi.

Genesion mukaan Fekirin asiat eivät ole kuitenkaan huonosti.

– On kuitenkin muistettava, että hän on suuren, Mestarien liigassa pelaavan seuran kapteeni.