Frank Lampard arvioi Chelsea-pelaajien vammoja – jopa kolme avainmiestä loukkaantui
Kuva: Getty Images
Frank Lampard on antanut tilannepäivityksen Chelsean kärsimistä loukkaantumisista sunnuntain Liverpool-tappiossa (lue raportti ottelusta).
Sekä Emerson Palmieri, Andreas Christensen että Tammy Abraham ottivat vastaan sen verran kovia iskuja, että he joutuivat jättämään kentän kokonaan.
Emerson poistui kentältä jo ensimmäisen vartin jälkeen saman takareisivamman takia, mikä piti hänet poissa myös Chelsean kahdesta edellisestä ottelusta. Christensen loukkasi puolestaan polvensa ja Abraham olkapäänsä.
Lampard oli melko positiivinen Christensenin ja Abrahamin ongelmista, mutta huolestuneempi Emersonin toistuneesta vammasta.
– Hän tulee olemaan kunnossa, Tammy. Se ei ollut huono tilaisuus vaihtaa hänet pois ja kokeilla Michy [Batshuayita] kärjessä, Lampard kertoi Metron mukaan lehdistölle.
– En usko sen [Christensenin vamman] olevan mitään kovin vakavaa. Emersonin ongelma on puolestaan hyvin paljolti samanlainen kuin hänen aiempi. Se on iso pettymys, sillä hän kärsi takareisivamman kaksi viikkoa sitten Italian maajoukkueen kanssa.
– Kaksi tai kolme päivää sitten kuulimme että hän on kunnossa ja luotimme siihen, mutta nyt kun hän palasi pelikentille niin hänelle sattui hyvin samanlainen loukkaantuminen. Meidän on oltava maltillisia sen kanssa.
Chelsea kohtaa ensi viikolla Grismsby Townin Liigacupin kolmannella kierroksella. Viikonloppuna Stamford Bridgelle saapuu vieraaksi Brighton.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: Ranskan sensaatioseuran valmentaja matkalla Valioliigaan
- Athletic: Arsenal hamuaa Saksan maajoukkuepuolustajaa
- Toimittaja: Valioliigaseurat kiinnostuneita Real Madridin ex-hyökkääjästä
- Romano: Tässä on Valioliigan sensaatiovalmentajan uusi seura
- Man United iski tiskiin 40 miljoonaa euroa – keskikentälle kova vahvistus
- Nuorten MM-kisojen paras pelaaja on kahden Valioliiga-joukkueen kiikarissa
- Liverpool-puolustaja selitteli roisia käytöstään Arsenalin pettymyksen hetkellä
- Ei riitä! Brighton jää ilman Itävallan MM-pelaajaa
- Lähde: Tämä seura olisi Valioliiga-sensaation suurin suosikki siirtoikkunassa
- Athletic: Kesän ensimmäinen Arsenal-hankinta on selvillä
- Athletic: Kesän ensimmäinen Arsenal-hankinta on selvillä
- Liverpool-puolustaja selitteli roisia käytöstään Arsenalin pettymyksen hetkellä
- Man United iski tiskiin 40 miljoonaa euroa – keskikentälle kova vahvistus
- Nuorten MM-kisojen paras pelaaja on kahden Valioliiga-joukkueen kiikarissa
- Lähde: Tämä seura olisi Valioliiga-sensaation suurin suosikki siirtoikkunassa
- André Onana: paluu Manchester Unitediin!
- Athletic: Aston Villa tavoittelee saksalaista maalirohmua
- Saksan maajoukkuelaituri haluaa Valioliigaan
- Romano: Tässä on Valioliigan sensaatiovalmentajan uusi seura
- Athletic: Uusi laitapuolustaja kiinnostaa Arsenalia