Bulgarian päävalmentaja pyysi anteeksi englantilaisilta: ”Ennakkoluulot pitäisi haudata”
Bulgarian päävalmentaja Krasimir Balakov pyysi anteeksi englantilaisilta EM-karsintaottelussa tapahtuneita rasistisia välikohtauksia. Bulgarian ja Englannin välisessä ottelussa maanantaina katsojat pilkkasivat Englannin pelaajia rasistisin ilmauksin.
Englanti oli pelissä murskaava ja voitti peräti 6−0. Bulgarialle karsinnat ovat olleet surkeat, sillä maa on kerännyt vain kolme pistettä. Pelillisiä esityksiä pahempi rimanalitus on kuitenkin ollut yleisön rasistinen käytös, jota on ollut nyt Kosovoa, Tšekkiä ja Englantia vastaan pelatuissa otteluissa.
− Tuomitsen kaikenlaisen rasismin. Sellaista käytöstä ei voi hyväksyä, päävalmentaja Balakov kirjoitti Facebookissa.
Kohu on aiheuttanut Bulgariassa erilaisia seuraamuksia. Poliisi on pidättänyt rasismiin syyllistyneitä katsojia. Lisäksi Bulgarian jalkapalloliiton presidentti Borislav Mihailov erosi tehtävistään pian maanantain ottelun jälkeen.
Päävalmentaja Balakov toivoi sosiaalisen median päivityksessään, ettei Bulgariassa jatkossa syyllistyttäisi rasistiseen käytökseen.
− Tällaiset ennakkoluulot pitäisi haudata syvälle menneisyyteen, ettei kukaan joutuisi enää kohtaamaan tällaista, Balakov kirjoitti.
Bulgarialaisvalmentaja pahoitteli tapahtunutta englantilaisille.
− Pyydän vilpittömästi anteeksi englantilaisilta jalkapalloilijoilta ja niiltä, jotka tuntevat olonsa loukatuiksi.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Peter Schmeichel syyttää Tottenham-valmentajaa maalivahdin uran tuhoamisesta
- Micky van de Ven kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Telegraph: Arsenal kiinnostunut Newcastlen pelaajasta – hintalappu selvillä
- Jamie Carragher: Xabi Alonson tilanne vaikuttaa Arne Slotiin
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa