Lähteet: Barcelonan haluttu keskikenttäpelaaja kiinnostunut Newcastle-siirrosta – managerivaihdos parantaisi seuran asemaa
Kuva: Getty Images
Newcastle Unitedista on kovaa vauhtia tulossa yksi maailman rikkaimmista jalkapalloseuroista, minkä takia seuraan tullaan varmasti yhdistämään useita Euroopan huippupelaajia seuraavien kuukausien aikana.
Italialaislehti Calcio Mercaton mukaan Newcastle on liittynyt Internazionalen ja Manchester Unitedin rinnalle siirtokilpaan Barcelonan Arturo Vidalista. 32-vuotias keskikenttäpelaaja on Mundo Deportivon mukaan valmis jättämään Camp Noun seuraavan siirtoikkunan aikana, ja on kiinnostunut siirrosta Newcastleen.
Internazionalea pidetään Vidalin todennäköisimpänä päämääränä, sillä joukkueen italialaisluotsi Antonio Conte haluaisi vahvistaa keskikenttäänsä hänen entisellä pelaajallaan.
Vidal pelasi Conten alaisuudessa Juventuksessa 2011-2014, ja hän voisi toimia osana Lautaro Martínezin vaihtokauppaa. Barcelona on erittäin kiinnostunut 22-vuotiaasta argentiinalaiskärjestä, jonka sopimukseen sisältyy peräti 111 miljoonan euron ulosostoklausuuli. Vidalin kauppaaminen Milanoon auttaisi varmasti Martínezin hankinnassa.
Calcio Mercaton mukaan tilanne ei kuitenkaan ole vielä taputeltu. Manchester Unitedin tarjouksen Vidal on tiettävästi jo nähnyt, eikä hän ole vakuuttunut seuran ehdotuksesta. Newcastlen uusi projekti näyttäisi kuitenkin houkuttelevan kokenutta chileläispelaajaa.
Newcastle suunnittelee tiettävästi Steve Brucen korvaamista entisellä Juventus-managerilla Massimiliano Allegrilla, joka on tällä hetkellä ilman työpaikkaa. Allegri saisi saapuessaan vapaat kädet pelaajasiirtojen suhteen, mikä mahdollistaisi esimerkiksi Vidalin hankinnan.

LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Chelsea-pelaaja latasi suorat sanat seurajohdon ratkaisusta: ”En olisi tehnyt tuollaista päätöstä”
- Missä Mohamed Salah pelaa ensi kaudella? Egyptin maajoukkueen valmentaja kertoi mielipiteensä
- Tottenhamin ex-pelaaja väittää: Seura on hankkinut vääränlaisia pelaajia
- Putoaako Tottenham? Näin Mauricio Pochettino kommentoi
- Florian Wirtz kertoi vaikeasta syyskaudestaan
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Declan Rice ja Bukayo Saka jättivät maajoukkueen – Thomas Tuchel kertoi mielipiteensä: ”Ymmärrän, miltä tämä näyttää”
- ”Liian vanha” Roy Hodgson, 78, perusteli yllätyspaluutaan – kertoi tylsistyneensä eläkkeellä
- Valioliigasta romahtanut seura hävisi ruman riidan oikeudessa – vaati 120 miljoonaa euroa pelaajan kuoleman jälkeen
- BBC: Tottenham on erittäin lähellä valmentajapalkkausta
- Valioliigasta romahtanut seura hävisi ruman riidan oikeudessa – vaati 120 miljoonaa euroa pelaajan kuoleman jälkeen
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- ”Liian vanha” Roy Hodgson, 78, perusteli yllätyspaluutaan – kertoi tylsistyneensä eläkkeellä
- BBC: Tottenham on erittäin lähellä valmentajapalkkausta
- Tottenhamin valmentajakandidaatti otti kantaa huhuihin: ”Mielipiteeni ei ole muuttunut”
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Declan Rice ja Bukayo Saka jättivät maajoukkueen – Thomas Tuchel kertoi mielipiteensä: ”Ymmärrän, miltä tämä näyttää”
- Bukayo Saka, Declan Rice ja kuusi muuta jättävät Englannin maajoukkueleirin
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”