Englannin Mestaruussarjaseura etsii itselleen uutta puheenjohtajaa – pääehdokas vetäytyi tiukan paikan edessä

Charlton Athleticin uudeksi puheenjohtajaksi povailtu liikemies Laurence Bassini on vetäytynyt pois seuran mahdollisesta haltuunotosta, Sky Sports uutisoi. Mestaruussarjaseura on etsinyt itselleen uutta puheenjohtajaa aina Matt Southallin saatua The Valleylta lähtöpassit viime maaliskuussa.
Viimeisen kahden viikon aikana Bassini oli päässyt sopuun 1,2 miljoonan punnan suuruisesta diilistä Charltonin kanssa, mutta keskiviikona hän ilmoitti seuran enemmistöosakkalle Tahnoon Nimerille, ettei kauppoja tule syntymään.
Bassinin mukaan odotettua haltuunottoa ei voitu saattaa maaliin useista mahdollisista haasteista johtuen. Seuran kotistadion ja harjoituskenttä ovat esimerkiksi yhä entisen omistajan Roland Duchateletin hallussa.
Charltonin sijaan Bassini, joka työskenteli Watfordissa 2011-12, aikoo yrittää ottaa Bolton Wanderersin haltuunsa. Ainakin neljän toisen osapuolen kerrotaan olevan kiinnostuneita paikasta Charltonin uutena puheenjohtajana, joista yksi on Swansean entinen puheenjohtaja Huw Jenkins.
Charlton on tällä hetkellä tiukassa paikassa, sillä sen on maksettava palkkoja ja muita laskuja peräti 400 000 punnan edestä tämän viikon loppuun mennessä. Joukkue on Englannin Mestaruussarjan 22. sijalla, kaksi pistettä pudotusviivan yläpuolella.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista