Putoaminen tuntuu Teemu Pukin lompakossa – Norwich-pomo paljasti ei neuvoteltavan pykälän pelaajasopimuksista: ”Se melkein tappoi seuran viimeksi”

Kuva: Getty Images
Norwichin putoaminen Valioliigasta on jo varmistunut. Seuran urheilutoimenjohtaja Stuart Webber kertoi, että joukkueen palkkakulut tulevat laskemaan ensi kaudella sarjatasoa alempana.
Webber paljasti, että viime kesänä tehdyissä sopimuksissa on pykälä, jonka mukaan pelaajien palkkaa voidaan laskea sarjasta putoamisen myötä.
– Yksi ei neuvoteltavissa oleva pykälä viime kesänä tehdyissä sopimuksissa oli se, että palkka laskee, jos putoamme.
– Se melkein tappoi seuran viimeksi (kun seura putosi Valioliigasta) ja jouduimme myymään huippulahjakkuudet vain pysyäksemme pinnalla. Meillä oli pelaajia, jotka tienasivat yli 40 000 puntaa viikossa Mestaruussarjassa, mikä on täysin kestämätöntä meille, Webber kommentoi Eastern Daily Pressille.
Webber puhui nimenomaan viime kesänä tehdyistä sopimuksista, joihin kuulunee myös jatkosopimukset. Teemu Pukki teki viime kesänä Norwichin kanssa kesäkuuhun 2022 saakka ulottuvan jatkosopimuksen voitettuaan Mestaruussarjan maalikuninkuuden ja nostaen seuran Valioliigaan. Näin ollen pykälä löytynee myös Pukin sopimuksesta.
Valioliiga.com tavoitti Pukin agentin Teemu Turusen, joka ei kuitenkaan halunnut kommentoida Pukin tilannetta mitenkään tässä vaiheessa. Webber kertoi myös, että seura on taloudellisesti nyt paremmassa asemassa kuin aiemmin. Webberin mukaan joukkue pystyy kilpailemaan lahjakkaista pelaajista, ja mies lupaili, että joukkuetta tullaan vahvistamaan ensi kaudella. – Sen voin sanoa, että olemme siinä tilanteessa, että voimme enempi investoida enemmän lahjakkaisiin pelaajiin kuin yrittää löytää lahjakkuuksia halvalla. Nyt voimme laittaa siihen enemmän rahaa. Mitään tuhlaamista Norwich ei aio aloittaa. Eikä seura silti pyri nousemaan hinnalla millä tahansa. Webberin mukaan Norwich on kuitenkin erittäin kilpailukykyinen ensi kaudella.– Ette kuule tekosyitä minulta ensi kaudella, mitä tulee taloudellisiin asioihin joukkueen ympärillä. Meillä ei tule olemaan Mestaruussarjan suurinta budjetti, emmekä käytä eniten rahaa. Mutta meillä on taloudellisia aseita varmistaaksemme todella kilpailukykyisen joukkueen tähän sarjaan. Tämä on ensimmäinen kerta minun aikanani täällä.
– Tiedämme hyvin miten vaikea on nousta Mestaruussarjasta, mutta olemme tehneet sen aiemmin ja pystymme siihen myös uudestaan, Webber sanoi.
Muokattu 17.7. klo 15.11: Lisätty, ettei Teemu Turunen halunnut kommentoida Pukin palkka-asiaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Graham Potter siirtymässä maajoukkuepestiin
- Aston Villa jatkoi putkeaan Tottenhamin kustannuksella
- Pep Guardiola: Jack Grealish voi palata Manchester Cityyn – ”Monia asioita voi tapahtua”
- Rúben Amorim: Bruno Fernandes laukoo jatkossakin Manchester Unitedin rangaistuspotkut
- Erling Haaland vastaa yksinään Manchester Cityn maaleista – Pep Guardiola vaatii maaleja muiltakin pelaajilta
- ESPN: Tässä Nottingham Forestin omistajan vaihtoehdot joukkueen uudeksi päävalmentajaksi
- Arsenal jatkaa sarjakärjessä
- Hattutemppu ja kuuden maalin trilleri – näin pelattiin Valioliigassa
- Nyt jysähti: Valioliigassa valmentajapotkut heti pelin jälkeen
- Uudet potkut tulossa? Kriisiseuralle rökäletappio
- ESPN: Tässä Nottingham Forestin omistajan vaihtoehdot joukkueen uudeksi päävalmentajaksi
- Pep Guardiola: Jack Grealish voi palata Manchester Cityyn – ”Monia asioita voi tapahtua”
- Hattutemppu ja kuuden maalin trilleri – näin pelattiin Valioliigassa
- Arsenal jatkaa sarjakärjessä
- Rúben Amorim: Bruno Fernandes laukoo jatkossakin Manchester Unitedin rangaistuspotkut
- Erling Haaland vastaa yksinään Manchester Cityn maaleista – Pep Guardiola vaatii maaleja muiltakin pelaajilta
- Nyt jysähti: Valioliigassa valmentajapotkut heti pelin jälkeen
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Viktor Gyökeresin maalittomasta putkesta
- Uudet potkut tulossa? Kriisiseuralle rökäletappio
- Pep Guardiola olisi halunnut kohdata Jack Grealishin: ”Ehkä muuttaisin sen säännön”