Sky: Yhdysvaltojen maajoukkuelupaus haluaa Englantiin – yksi seura valmistelee 22 miljoonan tarjousta
Kuva: Getty Images
Yhdysvaltojen maajoukkuepelaaja Weston McKennie on Southamptonin tähtäimessä, kertoo Sky Sports. Seuran on kuitenkin myytävä joitain pelaajiaan rahoittaakseen 20 miljoonan punnan (noin 22 miljoonaa euroa) arvoisen siirron tänä kesänä.
Southampton haluaa vahvistaa keskikenttäänsä ja löytää korvaajan Pierre-Emile Højbjergille tanskalaispelaajan siirryttyä viime viikolla Tottenhamiin. McKennie on yksi Bundesliigan lupaavimmista keskikenttämiehistä, ja hänen haaveensa olisi pelata Valioliigassa.
Vaikka Southampton ei ole päässyt McKennien kanssa sopuun 21-vuotiaan sopimuksesta, on 19 kertaa Yhdysvaltojen A-maajoukkueessa esiintynyt pelaaja kieltäytynyt jo siirrosta Hertha Berliiniin.
Southamptonin on kuitenkin kaupattava joitain pelaajiaan McKennien hankkimiseksi. Seura on jo nimittäin vahvistanut miehistöään Real Valladolidista tuodulla Mohammad Salisulla ja Tottenhamista kiinnitetyllä Kyle Walker-Petersillä.
[readmore from=siirtoikkuna]
Guido Carrillo, Wesley Hoedt ja Mario Lemina viettivät kaikki kauden 2019-20 lainalla, eikä heidän uskota jäävän St Mary’s Stadiumille ensi kaudeksi. Heidän potentiaaliset myyntitulot voisivat mahdollistaa McKennien mahdollisen saapumisen.
McKennie siirtyi Schalkeen Dallasista vuonna 2016 ja on pelannut yhteensä 91 kertaa Bundesliiga-seuran paidassa. Hän oli tärkeä osa David Wagnerin joukkuetta, joka jäi lopulta sarjataulukon 12. sijalle, tehden kolme maalia 28 otteluun.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliiga-pamput valmistautuvat omiin uudenvuodenjuhliinsa
- Wolverhampton katkaisi tappioputkensa Manchester Unitedin kustannuksella
- Arsenal jyräsi Valioliigan kärkikamppailussa
- Liverpoolilta hurja veto: valmennusryhmän jäsen sai lähteä
- Arsenalin laivaa keinuttaa tärkeän pelaajan loukkaantuminen
- Athletic: Crystal Palace ja Tottenham pääsivät sopuun laitahyökkääjän siirtokorvauksesta
- Athletic: Antoine Semenyo olisi pitänyt Arsenalia ykkösvaihtoehtonaan
- Mikel Arteta: Arsenalin oltava valppaana tammikuun siirtoikkunassa
- Sky: Bournemouth etsii korvaajaa Antoine Semenyolle – kiinnostunut Tottenham-pelaajasta
- Toimittaja: Antoine Semenyon siirto toteutuu pian
- Liverpoolilta hurja veto: valmennusryhmän jäsen sai lähteä
- Arsenalin laivaa keinuttaa tärkeän pelaajan loukkaantuminen
- Arsenal jyräsi Valioliigan kärkikamppailussa
- Athletic: Crystal Palace ja Tottenham pääsivät sopuun laitahyökkääjän siirtokorvauksesta
- Athletic: Antoine Semenyo olisi pitänyt Arsenalia ykkösvaihtoehtonaan
- Rúben Amorim vahvisti: Manchester United joutuu tulemaan toimeen ilman useita pelaajiaan
- BBC: Manchester Unitedin toppari haluaa edustaa A-maajoukkuetasolla Englantia
- Toimittaja: Antoine Semenyon siirto toteutuu pian
- Mikel Arteta: Arsenalin oltava valppaana tammikuun siirtoikkunassa
- Wolverhampton harkitsee antavansa potkut päävalmentajalleen – ollut pestissä vain kuusi viikkoa