Leeds-pomo antoi tilannepäivityksen Marcelo Bielsan sopimusneuvotteluista: ”Tiedän, että se saa fanit hermostuneeksi”

Leeds United ja Marcelo Bielsa ovat päässeet yhteisymmärrykseen argentiinalaisluotsin uudesta sopimuksesta, vihjaa seuran toimitusjohtaja Angus Kinnear.
Leedsin tavoite olisi saada sopimusneuvottelut maaliin ennen kuin se kohtaa Valioliigan hallitsevan mestarin Liverpoolin kauden 2020-21 ensimmäisessä ottelussaan.
Kaksi vuotta sitten Englantiin saapuneen Bielsan sopimus Leedsin kanssa päättyi kesän aikana seuran noustua 16 vuoden mittaisen tauon jälkeen takaisin Valioliigaan.
LUE MYÖS: Leeds ei luovuta – Valioliigan nousijaseura teki jo kolmannen tarjouksensa englantilaistopparista
65-vuotias on kuitenkin ollut koko ajan jäämässä Elland Roadille ja aloittanut preseason-harjoituksen nousijajoukkueen kanssa tavalliseen tapaan.
Kinnearin mukaan viimeinen haaste on löytää oikea aika muodollisuuksien suorittamiselle ennen valioliigakauden alkua kolmen viikon kuluttua.
LUE MYÖS: Tekeekö Marcelo Bielsa Frank Lampardille suuren palveluksen? – Leeds kiinnostunut Chelsea-hylkiöstä
– Minun on vain löydettävä sopiva aikaikkuna sille, että kuljetan paperit hänen eteensä allekirjoitettavaksi. Me emme näe mitään muita haasteita tiellämme, Kinnear kertoi Sky Sportsille.
[readmore from=Siirtouutiset]
– Tunnemme olomme itsevarmaksi. Marcelo on täysin keskittynyt harjoituksiin ja valmistautumiseen uuden kauden alla.
– Me keskustelemme päivittäin, mutta usein puheenaiheet koskevat kauden valmisteluiden pikkuseikkoja, eivätkä hänen sopimustaan. Tiedän, että se saa fanit hermostuneeksi, se saa minutkin hieman hermostuneeksi, mutta en usko että sille on mitään syytä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- West Ham pestasi 40-vuotiaan veteraanivahdin
- Lisää tietoa City-tähden loukkaantumisesta
- Valioliigan kohutuomari syytteessä lapsipornosta
- Manchester Cityn uusi urheilujohtaja sai vuolaat kehut: ”Huippuvalinta”
- Roy Keane ei yllättynyt Nunon potkuista: ”En koe sympatiaa niitä valmentajia kohtaan, jotka…”
- Athletic: Chelsea-kärki ei joudu leikkaukseen – palaa harjoituksiin marraskuussa
- Italialaismedia paljasti miksi Federico Chiesa jäi Liverpooliin
- Manchester Cityn hyökkääjä loukkasi polveaan – jätti maaottelun kesken
- Thomas Tuchelin Englanti jatkaa täydellistä sarjaansa
- Jamie Carragher lyttäsi Man United -hylkiön: ”En ole varma onko hänellä edes kykyjä”
- Jamie Carragher lyttäsi Man United -hylkiön: ”En ole varma onko hänellä edes kykyjä”
- Italialaismedia paljasti miksi Federico Chiesa jäi Liverpooliin
- Roy Keane ei yllättynyt Nunon potkuista: ”En koe sympatiaa niitä valmentajia kohtaan, jotka…”
- Thomas Tuchelin Englanti jatkaa täydellistä sarjaansa
- Arsenal-pelaaja ulos Englannin maajoukkueesta ennen Serbia-ottelua
- Manchester Cityn hyökkääjä loukkasi polveaan – jätti maaottelun kesken
- Man City ja Valioliiga sopuun taloussäännöstä
- Manchester Cityn uusi urheilujohtaja sai vuolaat kehut: ”Huippuvalinta”
- Rio Ferdinand kehui Manchester Unitedin seurajohtoa: ”Hän on tehnyt sen selväksi”
- Valioliigan kohutuomari syytteessä lapsipornosta