Telegraph: Gareth Balen paluupäivämäärä selvillä – toinen Tottenham-debyytti odottaa
Kuva: Getty Images
The Telegraphin mukaan Gareth Bale on täysin kuntoutunut ja valmis tekemään toisen debyyttinsä Tottenhamin paidassa maajoukkuetauon jälkeen.
31-vuotias walesilaishyökkääjä palasi tänä kesänä Pohjois-Lontooseen seitsemän vuoden tauon jälkeen, kun hän siirtyi seuraan vuoden lainasopimuksella Real Madridista.
Bale kantoi siirtyessään kuitenkin polvivammaa, joka on toistaiseksi pitänyt hänet poissa pelikentiltä.
Bale oli tiettävästi lähellä täyttä pelikuntoa jo viime sunnuntaina, kun Tottenham matkusti Old Traffordille Manchester Unitedin vieraaksi. José Mourinho ei kuitenkaan halunnut ottaa turhia riskejä pelaajansa kanssa.
LUE MYÖS: Agentti: Bale haluaa voittaa Valioliigan Tottenhamissa – ”He pääsevät Garethin avulla hyvin lähelle”
Bale, joka jäi lokakuun maajoukkuetauon ajaksi Tottenhamiin keskittymään kuntoutumiseensa, on kuitenkin nyt valmis pelaamaan ensimmäisen valioliigaottelunsa Mourinhon alaisuudessa.
[readmore from=Tottenham]
Tottenham isännöi maajoukkuetauon jälkeen West Hamia 18. lokakuuta, eli ensi viikon sunnuntaina. Balen kerrotaan olevan tällöin mukana Spursin kokoonpanossa, mutta avaukseen häntä ei odoteta.
Bale nähtiin viimeksi kentällä syyskuun alussa, kun hän pelasi Walesille täydet minuutit Bulgariaa vastaan. Laitahyökkääjä ei ole pitkän pelitaukonsa takia terävimmillään ja aloittaa todennäköisesti penkiltä Lontoon paikallisottelussa West Hamia vastaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Wolves erotti päävalmentajansa
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Wolves erotti päävalmentajansa